9. listopadu 2017 15:52, aktualizováno  16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dveře byly dokořán, brání policie zásah proti zvukaři, který před Zemanem pouštěl hudbu

Protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který se 8. listopadu v rámci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který se 8. listopadu v rámci... | foto: MAFRA

LIPNÍK NAD BEČVOU Vstup policie do soukromých prostor v domě v Lipníku nad Bečvou, odkud ve středu pouštěli protestující lidé při mítinku Miloše Zemana na náměstí hudbu, byl podle policie zákonný. Tvrdí, že se do místnosti nedostali násilně, dveře prý byly dokořán.

Vstup policie do soukromých prostor v domě v Lipníku nad Bečvou, odkud ve středu pouštěli protestující lidé při mítinku Miloše Zemana na náměstí hudbu, byl podle policie zákonný. Tvrdí, že se do místnosti nedostali násilně, dveře prý byly dokořán. Organizátoři protestu vniknutí do míst, které měli propůjčené po dobu protestu od majitele objektu, odsuzují. Postup policie, kteří hudbu vypnuli a zvukaře zadrželi, kritizují i politici.

Policie do místnosti, odkud jednapadesátiletý Jaroslav Hensl pouštěl při protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu okamžitě vypnout a poté ho odvezli. „Vstoupili tam na základě zákona o policii. Využili oprávnění vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek. Nicméně ten prostor byl otevřený a přístupný, nebyl nijak zajištěný a dveře byly dokořán. Nedošlo tam k násilnému vniknutí,“ řekl ve čtvrtek krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Policie se odkazuje na paragraf 40 zákona o policii. K takovému vstupu je policista oprávněn jen tehdy, „jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdravíosob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti,“ stojí v zákonu.

Politici: Návrat před rok 1989

Účastníky protestu legitimovali policisté ještě před mítinkem. Chtěli prý vědět, jakou skladbu budou pouštět, upozornili je na to, že z okennebudou viset transparenty, v místnosti musí být rozsvíceno a zavřené okno, což prý splnili. Okno nechali jen pootevřené. Přesto se zákroku policie nevyhnuli. „Díval jsem se směrem na náměstí a v tu chvíli přiběhlo zezadu osm černooděnců, vrazili mi do obličeje kameru a řvali: okamžitě to vypněte. Když jsem to vypnul, jeden z nich se představil jako zástupce od policie a oznámil mi, že jsem zadržen,“ řekl ve čtvrtek Jaroslav Hensl. „Překvapilo mne, že do soukromého prostoru vtrhne takové komando, ten pocit byl nepříjemný,“ dodal.

Postup policie kritizují politici, označují ho za návrat před rok 1989. Policie jej však obhajuje. „Nebylo to na podnět. Policisté jsou povinni zakročit, když došlo k protiprávnímu jednání. Rušilo to shromáždění, které bylo řádně ohlášeno,“ podotkl Hejtman. Organizátoři protestu však tvrdí, že jim o narušení mítinku nešlo. Ze záznamu prezidentské kancelářepořízeném z pódia, které bylo zveřejněno na internetu, je slyšet hudba tlumeně z dálky. „Bude se to prověřovat. Je to nyní na obvodním oddělení Lipníku nad Bečvou. S největší pravděpodobností, pokud to zůstane na přestupku, se to postoupí na správní oddělení do Lipníku,“ doplnil mluvčí.

Protestující obyvatelé Lipníka nad Bečvou vyjádřili nesouhlas s prezidentem...
Prezident Miloš Zeman v Lipníku nad Bečvou.

Na sociálních sítích se také objevila informaceo tom, že policisté si organizátory protestu natáčeli po zadržení zvukaře přes okno restaurace, kde seděli. Podle zkušeností ČTK si policisté často natáčejí dění i na samotných mítincích. Podle policie je to obvyklé. „Policie může používat kamerové záznamy, které využívá v případě důkazního prostředků, když se řeší nějaké protiprávní jednání. Neprezentuje se to nikde na veřejnosti, je to jako důkazní prostředek pro rozhodnutí orgánu,“ dodal Hejtman.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek požádal policejní prezidium o prověření zásahu. „Požádal jsem policejní prezidium o prověření zásahu v Lipníku nad Bečvou. Informace dostupné z médií otevírají naprosto oprávněné otázky. Policie na ně musí jasně odpovědět,“ napsal Chovanec na twitteru. Policejní prezidium krátce nato sdělilo, že požádalo krajské ředitelství v Olomouckém kraji o zaslání „souhrnné informativní zprávy“ o zákroku v Lipníku. Krajské ředitelství podle prezidia zprávu zpracuje během příštího týdne.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!