Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dvojí hra exministra Martina Bursíka

Česko

Mostecká uhelná: Radil nám, jak vystěhovat lidi z Horního Jiřetína

PRAHA Bývalý vicepremiér a exministr životního prostředí Martin Bursík se pustil do bitvy s premiérem. Dostihla ho ale přitom jeho vlastní minulost.

Nejprve přiznal, že v letech 2000 až 2003 jako expert na ekologii pracoval pro Mosteckou uhelnou, zapomněl však už dodat, že v té samé době byl poradcem ministra životního prostředí Libora Ambrozka.

Celá „aféra Bursík“ vypukla v úterý, když expředseda Strany zelených Bursík ostře vystoupil proti vládě Jana Fischera. Kvůli tomu, že kabinet odmítl novelu horního a geologického zákona, obvinil ministry ve sněmovně z toho, že podléhají lobby uhelných společností. Novela měla zabránit tomu, aby uhelné společnosti mohly těžit nad rámec současných limitů. „Zdůvodnění vlády je skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády, pane premiére!“ hřímal Bursík. Fischer se proti tomuto nařčení ohradil.

Jenže před deseti lety pro uhelnou společnost Mostecká uhelná (MUS) pracoval sám Bursík. A dostal za to zhruba 1,5 milionu korun. Zatímco Bursík tvrdí, že šlo o ekologické poradenství, firma nyní důrazně tvrdí, že pracoval na prolomení těžebních limitů. „Mrzí mě, že se k naší práci nehlásí, bylo to velmi kvalitní. Radil nám v projektu vysídlení Horního Jiřetína a Černic, aby nedošlo k podobné situaci jako při vysídlení Libkovic,“ řekl LN včera Jan Dobrovský, šéf dozorčí rady MUS. Bursík to označil za lež: „Není možné, že by se mnou konzultovali prolomení limitů a vysídlení vesnic.“ A dodal: „Promluvil Jan Dobrovský, velký přítel Vladimíra Mlynáře, šéfporadce premiéra Jana Fischera. Pro mě je tohle potvrzení toho, že mé vystoupení ve sněmovně, kdy jsem hovořil o korupci, bylo správné“.

Anonymní zdroj spojený s firmou Czech Coal, vlastníkem MUS, včera připojil další informaci: Bursík pro ně pracoval i v době, kdy byl poradcem ministra Ambrozka. Bursík včera serveru iDnes.cz přiznal, že o práci pro těžaře ministrovi neřekl. „Nešlo o žádný střet zájmů. Pro Appian a Synergo jsem dělal ekologické poradenství, tudíž to nebylo nic, co by bylo v konfliktu se zájmy ministerstva. I pro ministerstvo jsem dělal ekologické poradenství,“ řekl Bursík. Ověřit jeho slova ale nešlo, exministr Ambrozek měl včera vypnutý telefon.

Pokračování na straně 3

Dvojí hra exministra Martina Bursíka Mostecká uhelná: Radil nám, jak vystěhovat lidi z Horního Jiřetína. Bursík: Je to lež

Dokončení ze strany 1 Bursík dále říká, že výsledky jeho tehdejší práce na ministerstvu měly být pro těžaře spíše negativní. V letech 2002-2003 totiž pracoval na zákoně na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Vágní předmět smluv Předmět smluv mezi Bursíkovou společností Ecoconsulting a firmami Synergo Group a Appian Group, což byli dřívější majitelé MUS, je velmi vágní. Hovoří o poskytování poradenství v těchto oblastech: moderní uhelné technologie, environmentální aspekty těžby a spalování hnědého uhlí, public relations. Dobrovský naznačuje, co se podle MUS mělo pod heslem public relations skrývat. „Doporučil nám debatu s občany, průzkumy veřejného mínění, doporučoval nám i komunikační strategii, protože má zkušenosti ze zahraničí,“ říká. Bursík jednoznačně odmítá i toto tvrzení. „Netuším nic o debatách s občany.“ Podle obou stran byly výsledkem Bursíkovy práce pro Appian Group a Synergo zejména ústní konzultace. Popis obsahu těchto konzultací se však liší.

„Pod environmentálním aspektem těžby je například získání povolení k těžbě, protože to má nějakou environmentální stránku, třeba to musí projít EIA (jde o proceduru vyplývající ze zákona, která se týká všech velkých průmyslových, dopravních a jiných staveb a záměrů a má posoudit jejich vliv na životní prostředí - pozn. red.),“ řekl včera LN anonymní zdroj ze společnosti Czech Coal, vlastníka MUS. „To je úplně komické. Environmentální aspekt těžby je přece dopad těžby na životní prostředí,“ říká Bursík. „Tohle je kompletní pomluva, nedělal jsem pro ně nic, co by mělo něco společného s povolením k těžbě. Nemám ani certifikát na to, abych dělal studii vlivu na životní prostředí.“ Bursík nechal LN nahlédnout i do dokumentů, které podle svých slov používal jako podklady pro ústní konzultace. Jejich tématy jsou obchodování s elektřinou, revitalizace pánevních oblastí severozápadních Čech, koncepce restrukturalizace uhelného hornictví, rekultivace dolů, poznámky k liberalizaci energetického trhu, dopady na spotřebitelské ceny nebo třeba výsadba lesů. Druhá strana není v otázce obsahu konzultací příliš konkrétní. „Nemáme nic, co bychom mohli ukázat. Když se podívám na faktury, všechny jsou napsané na ekologické poradenství,“ sdělil výše uvedený zdroj Czech Coalu LN. Těžaři: s biomasou jsme radit nepotřebovali MUS také zpochybňuje Bursíkovo tvrzení, že pro Appian Group a Synergo Group pracoval mimo jiné na možnostech využití biomasy. „V otázkách biomasy nám nic neposkytoval, protože v té době se o ně MUS vůbec nezajímala,“ řekl Dobrovský. I zde mu Bursík oponuje. „Czech Coal velmi vážně uvažoval o tom, že vstoupí na trh s výrobou elektřiny. Přemýšleli i o čistých uhelných technologiích, spolupracovali s výzkumným ústavem hnědého uhlí v Mostě, kde analyzovali možnosti spoluspalování biomasy nejen ve velkých elektrárnách,“ popsal, v jakých oblastech společnostem radil. Co vše dělal

Byznys i politika V letech 2000 až 2003 byl Bursíkův Ecoconsulting poradcem Synergo Group a Appian Group (ty vlastnily MUS). Stejná firma od září 2002 do prosince 2003 radila i ministerstvu životního prostředí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!