Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
2. listopadu 2015 6:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dvořák u výslechu: Byt ve Špindlerově Mlýně nevlastním, nemám to tam rád

Martin Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Dvořák. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Klíčová svědectví jsou lživá, informace o vlastnictví zahraničních firem a účtů nesmyslné a nákup nemovitostí ve Špindlerově Mlýně je absolutní hloupost. Stíhaný exředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák v září již u pátého výslechu odmítl veškerá obvinění. Kriminalisté nově stíhají také jeho matku Marii Novákovou.

„Výpovědi a svědectví pana Kubisky jsou jednoznačně trestným činem křivé výpovědi,“ řekl Dvořák na adresu dalšího obviněného Jaroslava Kubisky, bývalého finančního analytika advokátů lobbisty Ivo Rittiga, jenž s policií spolupracuje.

Kubiska kriminalistům v případu týkajícím se sms jízdenek a takzvané m-peněženky, prodeje kuponů a tisku papírových jízdenek, kvůli němuž letos policie obvinila celkem 14 lidí, detailně popsal finanční toky vedoucí přes zahraniční firmy a účty, z nichž měl profitovat Rittig s Dvořákem.

Podle bývalého šéfa dopravního podniku jde ale o výmysl. „Nikdy jsem nevlastnil žádná dispoziční práva k jakékoliv zahraniční společnosti, neměl jsem žádné přístupové pravomoci k účtům v zahraničních bankách, nikdy jsem dotčenou destinaci ani nenavštívil, ani jsem do žádné dotčené ze zahraničních bank nikdy nevstoupil,“ vypověděl u výslechu, s jehož přepisem se server Lidovky.cz seznámil.

K vile matky se vyjadřovat nebudu

V policejní síti během nové vlny obvinění uvízla i Dvořákova matka Marie Nováková kvůli nákupu vily na Madeiře v přepočtu za 40 milionů korun. Na základě Kubiskovy výpovědi se totiž kriminalisté domnívají, že peníze na nemovitost přitekly právě z dopravního podniku.

„K tomuto se vyjadřovat nebudu, to bych nechal na své matce. Velkou část zaplatila ze svého účtu. Určitou část si půjčila za běžný komerční úrok. Pokud vím, všechny prostředky byly vráceny i s příslušenstvím,“ uvedl k tomu Dvořák.

Policii však musí vysvětlovat i vlastní nákup nemovitosti. Vedle Kubiskova totiž detektivové získali další svědectví člověka, který ve firmě Peskim pracoval pro Rittigovy advokáty. Martin F. mimo jiné popsal, že za část z vyvedených peněz přes nastrčenou společnost si Dvořák pořídil byty ve Špindlerově Mlýně.

Negativní vztah ke Špindlerově Mlýně

I tuto informaci ale exšéf obří městské firmy rázně u výslechu popřel. „Ve Špindlerově Mlýně jsem byl osobně za celý svůj život asi pětkrát, naposledy před dvěma lety. Považuji to za úplnou hloupost a lež vzhledem ke svému negativnímu vztahu k této lokalitě a k tomu, že jsem se nikdy ani nezabýval možností jakékoliv realitní investice v tomto místě,“ uvedl.

Dvořáka a dalších 13 lidí včetně s Rittigem či jeho advokáty Davidem Michalem, Karolínou Babákovou a Markem Stubleym detektivové obvinili kvůli mimo jiné kvůli smlouvě na výdejní okénka kuponů v metru.

Dvořák krátce po nástupu do čela dopravního podniku podle obvinění ovlivnil výběr nového dodavatele tak, aby zvítězila společnost Cross Point. Podnik jí pak až do ledna 2013 posílal peníze. Celkem zaplatil 589 milionů korun. Podle policie kvůli tomu přišel skoro o 57 milionů, jak napsala MF DNES.

Ivo Rittig po výslechu.

Ivo Rittig po výslechu.

Přes spletenec firem pak peníze podle detektivů putovaly na účty společností Mavex, za níž stál Dvořák a Washington Intertrade, z níž profitoval Rittig. U výslechu v případě drtivé většiny firem Dvořák tvrdil, že mu jejich jména nic neříkají. Policistům mnoho neřekl ani ke společnosti Cross Point. „Byla vysoutěžena veřejným výběrovým řízením a poskytovala služby dopravnímu podniku. Nic bližšího k ní nevím,“ vypověděl.

Kubisku i svědka Martina F. nařknul Dvořák ze lži i v reakci pro server Lidovky.cz. „Nemyslím si to, vím to. Všechna odborná a svědecká vyjádření toto moje stanovisko potvrzují. Tvrdit, že vlastním tyto firmy a byty ve Špindlerově Mlýně, je opravdu už za hranou standardních postupů,“ míní.

Dvořák s Rittigem a dalšími čelí také obvinění kvůli tisku jízdenek, z něhož měl lobbista profitovat. Na Rittigově kontě mělo končit 17 haléřů z každého cestovního dokladu.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.