Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvorek s tichou zvukomalbou

Česko

Výtvarný pátek - Achnaton mezi odpadky, zákoutí protknuté galeriemi a Picassovy španělky

Dům ve Školské ulici 28 přitahuje umění. Nebo snad znáte jiný pražský dům, kde by sídlily hned tři různé galerie? Na první pohled to ale není vidět. Do ulice je obrácena jen kavárna Leica Gallery Prague, která zde po letech putování našla útočiště před třemi lety. Její výstavní sály jsou skryty až za kavárnou a obchodem. Právě zde začala výstava módního švýcarského fotografa Michela Comteho. Pokud hledáte něco méně očekávatelného než krásné magazínové fotky modelek a slavných žen, musíte vejít do nenápadných vrat domu.

Po pravé straně průjezdu sídlí redakce časopisu Fotograf. Je tu i místo na tři místnosti pro krátkodobé výstavy. Časopis i galerie jsou zaměřeny na současnou fotografii, s mnohými odbočkami za tradiční vymezení fotografického média. Ve výstavním programu vedle fotografie najdeme i autory pracující s videem, kresbou a další postupy výtvarného umění. Rozvolněnost dříve jasných kategorií demonstruje i aktuální výstava v menším prostoru galerie. Pro čtyři studenty katedry fotografie FAMU je stejně jako fotografický obraz důležitý i charakter papíru, který ho nese. Pracují s perforovanými archy, s prostorově prohnutými listy nebo se záměrně obyčejným papírem.

Ve dvou zbylých místnostech galerie Fotograf představují společný projekt Pavel Sterec a Lenka Vítková. Umělec známý svými prostorovými instalacemi a malířka s literárními sklony společně pracují s metaforou provazového mostu, vratké spojnice mezi dvěma body.

Pozdrav Haškovi Z galerie Fotograf vejdeme do prostorného novoměstského dvora, rozbitého různými přístavbami a kusy neudržované městské zeleně. Pár kroků od Václavského náměstí se ocitáme v tichém světě, kam život z rušných ulic proniká jen v ozvěnách.

Zklidňující je i program Komunikačního prostoru Školská 28, instituce, která zde sídlí a podobně jako náletová vegetace nenápadně prorůstá dvorem. Na ukázky její produkce narazíme už v průjezdu. Zde na jedné ze stěn visí reliéf z otevřených knih Aleny Foustkové. Zajímala ji proměna knih coby kontejnerů na informace v kinetické výtvarné dílo. Průvan v průjezdu si totiž knihami neustále listuje.

Na dvorku na nás čeká exteriérová Veřejná úschovna a knihovna opuštěných knih Jaroslava Haška. (V nedalekém domě ve Školské ulici se Jaroslav Hašek narodil.) V této knihovně o šesti poličkách si bez legitimace můžete vzít, ale také tam zanechat knihu, které chcete nabídnout nevyzpytatelný osud tuláka.

Ve dvou dalších prostorech Komunikačního prostoru Školská 28, v bývalém přízemním bytě a v dílně s horním osvětlením, probíhá program koncertů, workshopů, projekcí a výstav. Ta současná vznikla ve spolupráci Jana Proška a Jana Krtičky. Putování od jednoho reproduktoru k druhému, které v horizontální linii obíhají celý prostor, evokuje putování autorů českou krajinou, kterou na různých místech autoři slovně popisují. Je to jakási audiomalba, postup je vlastně stejný, jako kdybychom s sebou místo fotoaparátů na výlety nosili diktafon. Nebýt nápadité instalace, která diváky nutí k pohybu po galerii, by však výsledek byl obyčejný, až nudný - asi jako reálná česká krajina z pohledu projíždějícího cyklisty.

Smysl malých aktivit Kumulace kulturních zařízení nebo galerií do jednoho místa je běžným fenoménem. Malé instituce se tak vzájemně podporují, vědí, že sdílejí podobné publikum. To není příliš početné. Návštěvnost na podobných výstavách není omračující a do přehledu největších hitů sezony se zcela jistě nedostane (i když na dramaturgicky neobvyklou výstavu streetartu ve Školské 28 přišly před několika lety tisíce diváků). Přežívají díky grantům a entuziasmu svých provozovatelů. V kulturním spektru však mají své místo. Nejsou jen místem prezentace okrajového umění, ale i sociální institucí, místem studentského setkávání a experimentů. Je jim vlastní efemérnost a jejich situace v budoucnosti může připomenout nejistě napnutý a ve větru se pohybující most. Chceme-li se však dostat odněkud někam, často nemáme nic lepšího.

***

Leica Gallery Prague

Michel Comte: Not only women, Feminine icons of our time

Fotograf Gallery

Pavel Sterec a Lenka Vítková: Provazový most Selfmade: workshop FAMU

Komunikační prostor Školská 28

Jan Prošek a Jan Krtička: Výlet a Médium proměny Alena Foustková, Reflexe aneb hledejte Vendulu Vše Školská 28, Praha 1

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Pronájem bytu 2 + kk v Kojetíně
Pronájem bytu 2 + kk v Kojetíně

Tyršova, Kojetín - Kojetín I-Město, okres Přerov
13 000 Kč/měsíc