Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
14. listopadu 2010 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dýchání z úst do úst k záchraně života už nepatří, lidi odrazovalo od první pomoci

Dýchání z úst do úst - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dýchání z úst do úst - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Kdo dobře neovládá umělé dýchání, ať ho při záchraně dospělého člověka vůbec nedělá. Vyplývá to z nových pravidel, která po pěti letech vydala Evropská rada pro resuscitaci. Dýchání z úst do úst od laiků totiž ve většině případů nemá jasný přínos a lidi jen odrazuje od poskytnutí pomoci. Nejdůležitější je masáž srdce.

Když k resuscitaci navádí po telefonu zdravotníci, také už k umělému dýchání nemusí instruovat. "Na to, že bychom lidem doporučovali dýchat z úst do úst, jsme rezignovali už před několika lety," popisuje Ondřej Franěk z pražské záchranky. "Předtím byla dlouhodobě statistika taková, že svědci prováděli resuscitaci u pětiny případů, dnes je to mezi 60 a 80 procenty," uvádí Franěk.

Správný postup

Pokud postižený nereaguje na žádné podněty, zjistěte, jestli normálně dýchá. Když ne, volejte záchranku a začněte s masáží srdce. Ruce se dávají do středu hrudníku. Kdo to umí, může po 30 stlačeních dát dva vdechy z úst do úst. Okamžitá resuscitace zvyšuje naději na přežití až třikrát. Masáž srdce musí začít co nejdřív a vytrvat do příjezdu záchranářů.

Výjimky, kdy je dýchání z úst do úst důležité, existují. Smysl má u dětí nebo lidí, kterým se srdce a dýchání zastavilo po tonutí. Zatímco většinou k tomu dochází po srdeční zástavě a člověk má v krvi stále hodně kyslíku, ten, kdo se topil, naopak kyslík spotřeboval a pak se mu zastavilo srdce.

Přestože se od umělého dýchání u nevyškolených lidí ustupuje, od 1. ledna přibude do povinné výbavy každého auta resuscitační maska. Ta se používá při dýchání z úst do úst jako ochrana. Pro většinu bude prakticky zbytečná.

Nová doporučení také zdůrazňují význam lapavých dechů. To je příznak, o kterém se před lety v kurzech první pomoci neučilo. Dnes se považuje za jasné poznávací znamení, že se jedná o zástavu srdce. Lapavé dechy připomínají pohyby úst ryby na suchu. Pokud je postižený zároveň v bezvědomí, není proč s masáží srdce otálet.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...