Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

E-knihy brzy zaútočí na české čtenáře

Česko

PRAHA Až stovky nových knižních titulů se brzo objeví na nově vznikajícím českém trhu s e-knihami. Nakladatelé se totiž po dlouhém otálení probrali a během pár týdnů začnou ve velké míře nabízet své knihy v elektronické podobě. V květnu navíc otevře e-knihám své brány i největší internetový knižní distributor, firma Kosmas. To podle expertů prodej elektronických knih ještě mnohonásobně zvýší.

Dosud je v české nabídce necelá tisícovka titulů a během čtyř měsíců se prodalo několik tisíc kusů elektronických knih, tedy souborů, které si člověk za peníze stáhne z internetového obchodu do svého čtecího zařízení. Tím je nejčastěji speciální čtečka, ale velmi často také tablet.

Například bestseller Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy si v Česku v elektronické podobě během tří týdnů koupilo 70 čtenářů. „To je poměrně slušný prodej,“ říká Miroslav Balaštík, šéfredaktor nakladatelství Host, které e-knihu vydalo. Skutečně zhodnotit prodej však podle něj bude možné až s určitým časovým odstupem.

E-knihy jsou pro čtenáře přitažlivé zejména cenou, která je často až o polovinu levnější než u papírových knih. Další výhodou je, že do čtečky e-booků se vejde několik tisíc titulů.

Elektronické knihy podle odhadů expertů vyostří konkurenční boj mezi nakladatelstvími i knižními distributory. Čeští čtenáři by se díky tomu mohli dočkat například elektronických knih za symbolické ceny nebo třeba čtečky zdarma.

„Zvažujeme několik možností, jak české čtenáře na elektronické knihy nalákat,“ říká Josef Žák z Kosmasu a potvrzuje, že jednou z nich by mohlo být třeba i to, že za určité množství zakoupených e-knih dostane čtenář čtečku zdarma. „Uvažujeme ale třeba i o tom, že by jedna e-kniha byla jeden den ke stažení zdarma nebo za nějakou symbolickou cenu, aby si to čtenáři vyzkoušeli a zvykli si k nám chodit,“ dodává Žák.

Pokračování na straně 16

Čtěte rozhovor na straně 14

E-knihy zaútočí na české čtenáře

Dokončení ze strany 13

Mezi prvními e-knihami, které Kosmas nabídne, budou například knihy Emila Hakla, Miloše Urbana nebo Ludvíka Vaculíka. Z překladové literatury se pak čeští čtenáři dočkají třeba Johna Irvinga nebo Nicka Cavea. Kosmas má díky široké zákaznické základně čítající zhruba 250 tisíc zákazníků konkurenční výhodu před ostatními, a tak i potenciál zamíchat kartami na trhu distributorů e-knih. To se v Americe povedlo například Amazonu, který obsadil většinu tamějšího trhu. Amazonem se pak český Kosmas nepřímo inspiroval například také v tom, že spolu s e-knihami bude prodávat i čtečky elektronických knih.

V současné době je tedy jasné, že český knižní trh bude muset na nástup elektronických knih velmi rychle reagovat. Někteří nakladatelé už začali, jiní se na to během pár týdnů chystají. Jako první s e-knihami začal například Fragment, Academia, Torst nebo Host, který v současné chvíli plánuje jako e-knihu vydat zbylé dva díly Larssonova bestselleru Milénium nebo knihu Larse Keplera Hypnotizér. Pozadu nechtějí zůstat ani další nakladatelé. Prvního dubna nabídne několik desítek elektronických knih jedno z největších nakladatelství u nás, Euromedia Group, v polovině dubna pak chce přijít s 15 tituly i Argo. Mezi prvními e-knihami, které Euromedia Group vydá, budou například některé knihy Jiřího Šulce, Terezy Boučkové, Karla Čapka nebo Václava Klause. Argo pak formou e-knihy vydá například Irvingovu Modlitbu za Owena Meanyho nebo Haklova Pravidla směšného chování. „První opravdovou novinkou v podobě e-knihy pak bude knížka Miloše Urbana Boletus arcanus,“ dodává Marcela Turečková z Arga.

Trend elektronických knih se dotýká celého světa, například v Americe prodej elektronických knih představuje už pět procent celého knižního trhu a toto číslo bude podle odborníků ještě růst.

***

Elektronické knižní novinky

V příštích týdnech vyjdou v podobě e-knih některá díla Jiřího Šulce, Hany Andronikové nebo Terezy Boučkové. V elektronické podobě budou brzy i knihy Miloše Urbana Boletus arcanus a Lord Mord nebo Emila Hakla Pravidla směšného chování a O rodičích a dětech. Jako e-kniha vyjde Irvingova Modlitba za Owena Meanyho nebo kniha Nicka Cavea Smrt Zajdy Munroa.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...