Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

E-knihy nabídnou i největší prodejci

Česko

PRAHA Rok 2011 by mohl otřást českým knižním trhem. Nejsilnější hráči se vrhají do oboru e-knih a jejich čteček. Prodej e-knih by měl v květnu spustit největší internetový knižní distributor – Kosmas. Jeden z největších nakladatelských domů u nás, Euromedia Group, pak dokonce v červnu začne prodávat vlastní čtečku. Dosud se velká nakladatelství k elektronickým knihám stavěla velmi opatrně.

„Už od prvního dubna navíc plánujeme začít s obchodem s knihami pro elektronické čtečky,“ říká generální ředitel Euromedia Group Andreas Kaulfuss. Dokazuje tak, že právě trend e-knih zasáhl i Českou republiku a nakladatelé budou muset zareagovat. Čtečku knih totiž podle odhadů v Česku vlastní už minimálně sto tisíc lidí. „Oficiálně se hovoří o 50 tisících čteček Amazon Kindle, ale to jsou jen ty, které přišly do Česka oficiální cestou. Můžeme odhadovat, že čteček je v republice asi dvakrát tolik,“ potvrzuje odhady Petr Krčmář, šéfredaktor serveru Root.cz. E-knihy se navíc dají číst i na tabletech, které má přes 10 tisíc Čechů, a některých chytrých telefonech. Prodeje čteček navíc rostou měsíčně až o 20 procent a zájem bude dále stoupat.

„Čtečky jsou skvělé pro rychloobrátkovou literaturu,“ říká Lucie Vávrová, obchodní ředitelka společnosti Palmknihy a dodává, že e-knihu navíc čtenář pořídí za cenu, která je minimálně o polovinu nižší než cena papírové knihy, To, že čeští čtenáři jsou si existence elektronických knih velmi vědomi, dokazují i čísla prodejců. „U knih, které jsou zdarma, jsme zaznamenali 60 až 100 tisíc stažení měsíčně,“ říká Vávrová a dodává, že neplacených knih Palmknihy nabízejí ke stažení zhruba 3600. Placených knih se prý během necelých čtyř měsíců prodalo přes tisíc kusů. Více než tisíc prodaných kusů udává i další z prodejců e-knih, firma eReading. Palmknihy pak v současnosti nabízejí k prodeji zhruba 250 e-knih, u e-Reading je toto číslo ještě větší. „My nabízíme necelých 500 titulů,“ říká spoluzakladatel firmy Martin Lipert. A právě omezená nabídka knih je důvodem, proč e-knihy v Česku zaspaly svůj start. Nakladatelé mají navíc strach z internetových pirátů a komplikované je to i se smlouvami na zahraniční knihy. V současnosti je však jasné, že s e-knihami budou muset brzy začít všichni. V Americe už totiž e-knihy v prodeji předčily papírové knihy. VČesku však podle odborníků taková situace jen tak nenastane. „Papírové knihy tu s námi ještě dlouho zůstanou, je ale reálné, že do pěti let se tady e-knihy budou prodávat ve stejném množství jako papírové knihy,“ říká Josef Šlerka, který vede na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy studia nových médií.

***

e-knihy v Česku

* 110 tisíc čteček * tisíce prodaných e-knih * e-knihy nabízejí nakladatelství Triton, Academia, Host nebo Torst, brzy začne i Euromedia Group a Fragment

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!