Berlín vyloučil ebolu u muže z Bulovky, hygienici zrušili 26 lidem karanténu

Autor: ,
  7:46aktualizováno  13:34
Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta na Bulovce nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na sociální síti X. Redakci iDNES.cz to potvrdila i mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Hygienici poté zrušili karanténu 26 lidem, kteří byli s mužem z USA v rizikovém kontaktu.
Američan nyní leží v pražské nemocnici na Bulovce a je ve stabilizovaném stavu....

Američan nyní leží v pražské nemocnici na Bulovce a je ve stabilizovaném stavu. Muž, který pobýval v Kongu, nyní čeká na výsledky testů, které určí typ nákazy. Výsledky budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha. | foto: ZZS JČK

Bulovka muže přesunula na běžné oddělení, doplnila v neděli odpoledne mluvčí nemocnice.

V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.

„Osoby v karanténě dostaly informaci, že již není potřeba,“ uvedl zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. Lidé v domácí karanténě čekali na výsledky testů z berlínského Institutu Roberta Kocha, který v sobotu testoval vzorky odebrané pacientovi.

„S úlevou vám mohu potvrdit, že nákaza virem ebola u pacienta hospitalizovaného na Bulovce se nepotvrdila. Kochův institut nám před malou chvílí předal výsledky testů, které jednoznačně vyloučily onemocnění krvácivou horečkou,“ uvedl na síti X ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Mluvčí Bulovky k tomu dodala, že pacient je nadále v nemocnici a jeho stav je stabilizovaný. „Pacient je ve stabilizovaném stavu a je nadále hospitalizován ve Fakultní nemocnici Bulovka,“ uvedla. V neděli odpoledne doplnila: „Pacient je ve stabilizovaném stavu přesunut na standardní oddělení kliniky infekčních nemocí.“

Muž původem ze Spojených států do Česka přicestoval 6. května a dříve pobýval v africkém Kongu a Rwandě.

Pacienta zdravotníci převezli do Prahy za nejpřísnějších možných opatření ve speciálním neprodyšném vaku z táborské nemocnice. Na Bulovce se léčí v bioboxu. Hermeticky uzavřený prostor má vlastní vzduchotechniku a zařízení na sterilizaci odpadních vod, zdravotníci do něj vstupují v ochranném obleku a při odchodu se dezinfikují v dekontaminační komoře.

Hlavní hygienička Barbora Macková v sobotu uklidnila veřejnost. „Že by se infekce mohla rozšířit mezi veřejnost, je nepravděpodobné. Personál nemocnice i kontakty pacienta jsou nyní v karanténě,“ uvedla v sobotu dopoledne.

K přenosu virů jako ebola a marburg je nutný přímý kontakt s infikovaným, například s tělními tekutinami, krví, potem, či slzami.

Mezi krvácivé horečky, kterých je více než desítka typů, patří vedle eboly, marburgu a žluté zimnice třeba i horečka dengue. Ebola se projevuje krvácením a k symptomům patří horečka, zvracení, průjem či bolesti svalů.

Virus v Africe způsobil několik epidemií nemoci, jejíž smrtnost dosahuje 25 až 90 procent. Marburg má smrtnost 88 procent a bývá řazen do stejné skupiny filovirů. Na rozdíl od eboly však proti marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.