„Ano, můžu potvrdit, že o tom případu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc víme,“ sdělila redakci iDNES.cz mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. „Byli jsme do toho zapojení, podíleli jsme se na přesunu se záchranáři z Jihočeského kraje,“ doplnila.
Mluvčí pražské záchranky Karel Kirs k tomu pro iDNES.cz podotkl, že pražští záchranáři přijali nejpřísnější možná opatření.
„Potvrzujeme příjem pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu. Výsledky testu vzorku budou známy během zítřejšího dopoledne. Prozatím k tomu nelze poskytnout vice informací,“ oznámila v pátek večer mluvčí Bulovky Eva Stolejda Libigerová.
Jihočeští hasiči na sociální síti X uvedli, že jejich jednotka transportovala v táborské nemocnici pacienta z pokoje do sanitky. „Následně desinfikovala jak převáženého pacienta, umístěného v ochranném vaku, tak všechny, kteří s ním přišli do styku nebo se na transportu podíleli,“ dodali.
Server Novinky.cz napsal, že Američan předtím pobýval v Kongu. Odkazují se na zdroj, podle kterého muž ve věku kolem 40 let přišel sám do nemocnice.
Ebola se šíří kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovaným materiálem. Projevuje se krvácením a k symptomům patří horečka, zvracení, průjem či bolesti svalů.
Virus v Africe způsobil několik epidemií nemoci, v letech 2014 až 2015 ebole v západní části kontinentu podlehlo více než 11 tisíc lidí.
Ebola je život ohrožující, smrtnost dosahuje 25 až 90 procent. Už několik let proti ní existují vakcíny.
Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v lednu varoval, že kvůli bojům v Kongu hrozí únik viru eboly z laboratoře v Gomě. Organizace vyzvala k „ochránění vzorků, které by mohly být zasaženy střety“.
Virus byl objeven poblíž řeky Ebola v roce 1976. Šíří se snadno v podmínkách konžského pralesa.