Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hygienici vyvrátili podezření na první případ eboly v Česku

Česko

  20:15
PARDUBICE - Hygienici a zdravotníci řešili podezření, že je student Univerzity Pardubice nakažen virem ebola. Muž pochází z Tanzanie a měl teploty. Po několika hodinách, bylo podezření na smrtící nemoc vyvráceno.

Ilustrační foto foto: Reuters

"Všechno nasvědčuje tomu, že je to vyloučené. V oblastech, kde se ebola vyskytuje, student vůbec nebyl, nepatří do rizikové skupiny," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal. Podle informací České televize má ale student přítelkyni z Konga, kde se virus šíří, a setkal se s ní před příletem do Česka. Proto chtěli hygienici nákazu ebolou prověřit.

Student bude převezen na infekční oddělení krajské nemocnice.

„Student je zatím ještě na kolejích. Pokud k nám ale bude převezen, budeme prověřovat, zda se nejedná o jiné onemocnění, například malárii,“ řekl Lidovkám.cz tiskový mluvčí Pardubické krajské nemocnice Dušan Korel.

"Jsem rád, že se podezření nakonec nepotvrdilo. Nesvolávali jsme ani žádné bezpečnostní orgány," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Na místě zasahovali záchranáři, hygienici a další složky Integrovaného záchranného systému, řekl Netolický. 

Student přiletěl na univerzitu na studijní semestr z Tanzanie, která není na seznamu zemí postižených výskytem horečky ebola. Na vysokoškolských kolejích se ještě budou dezinfikovat některé prostory.

Ebola

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii.

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 000 lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (asi deset miliard korun).

Virem, proti kterému zatím neexistuje žádná léčba či oficiálně schválená vakcína, onemocnělo k 26. srpnu v západní Africe podle WHO nejméně 3069 lidí, z nichž více než 1550 již zemřelo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!