Eden viděl vydřené body

Fotbalisté Slavie si doma udrželi stoprocentní ligovou bilanci i po derby se Žižkovem

PRAHA Už to vypadalo, že kouzlo Edenu přestane fungovat. Překvapení se v souboji prvního s posledním nakonec nezrodilo. Fotbalisté Slavie porazili Viktorii Žižkov 2:1, když rozhodující gól zaznamenal sedm minut před koncem střídající Petr Janda s nechtěnou pomocí hostujícího Pilaře.

Na novém vršovickém stadionu byly během podzimu k vidění především jednoznačné triumfy červenobílých. V neděli vedla ke třem bodům trnitější cesta.

Trenéra Slavie Karla Jarolíma potěšilo, že si jeho svěřenci s houževnatě bránícím soupeřem dokázali poradit. „Jsem rád, že jsme jednou o úspěch museli tvrdě bojovat,“ poznamenal. Podobné pocity měl také Janda, který na hřiště přišel sedm minut před klíčovým momentem. „Není umění vyhrávat 5:0, když se všechno daří. Teprve teď se ukázala síla týmu. Takový výsledek nás určitě ještě víc stmelí,“ uvědomoval si užitečný náhradník. Obvyklý scénář jen v úvodu Během prvních dvaceti minut to na žádné drama nevypadalo, vše se na hřišti rýsovalo podle obvyklého scénáře. Slavia se tlačila do útoku a sérii šancí uzavřel vedoucím gólem makedonský útočník Goce Toleski. Ani nebylo znát, že kvůli zranění chybí v záloze Černý s Tavaresem. Hned o minutu později trefil Toleski tyčku.

Podívaná na trávníku se začala postupně měnit. Domácím docházely nápady. Když Švancara dokázal Hubáčkovi zamotat hlavu a odcentrovat na Procházku, zrodilo se vyrovnání. Hosté s maximálním vypětím začali myslet na remízu. „Věděli jsme, že můžeme uspět za předpokladu, že budeme mít hodně dobrý den a Slavia naopak špatný,“ tvrdil kouč Žižkova Zdeněk Ščasný. Až do závěrečné desetiminutovky žila pro jeho tým naděje, že přesně taková konstelace nastane.

Při rozuzlení začal nad Edenem řádit studený vichr s deštěm. Na trávníku bylo v tu chvíli naopak pořádně horko všem žižkovským hráčům, kteří odráželi rostoucí tlak Slavie. Jinak skvělý Bartalský vyboxoval míč před Jandu. Jeho střela letěla do branky s takovou pohotovostí, že u čáry stojící Pilař nestihl zareagovat a srazil si ji do vlastní sítě.

Zápas mohl v tu chvíli klidně skončit – skóre se už nezměnilo.

Slavia Praha 2 Viktoria Žižkov 1

Branky: 18. Toleski, 83. Pilař vlastní -27. Procházka. Rozhodčí: Franěk - Kordula, Peřina. ŽK: M. Jarolím - Koukal, Kučera. Diváci: 11 384. Poločas: 1:1.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček (82. Šenkeřík) - Belaid (76. Janda), Latka, M. Jarolím, Švento -Necid, Toleski (70. Ivana).

Žižkov: Bartalský - Kučera, Pilař, Gabriel, Xavier - Stracený (60. Novotný), Procházka, Besta (85. Hruška), Koukal -Kalod (76. Naumov), Švancara.