Francouzská EDF podala žalobu proti schválení tendru na dostavbu Dukovan

Autor: ,
  18:58aktualizováno  18:58
Francouzská společnost EDF podala u Krajského soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zamítl její námitky k jadernému tendru na nové bloky v Dukovanech. Firma o tom informovala v tiskovém prohlášení.
Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Předseda ÚOHS Petr Mlsna k možnosti žaloby v minulém týdnu řekl, že případný odkladný účinek pro další vývoj v tendru by závisel čistě na uvážení soudu.

Vláda premiéra Petra Fialy tento týden oznámila, že chce finální dohodu s korejskou KHNP na dostavbu Dukovan podepsat ve středu 7. května.

„Dne 2. května 2025 podala společnost EDF u Krajského soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který dne 24. dubna 2025 zamítl odvolání společnosti EDF. Společnost EDF je i nadále pevně odhodlána hájit svá práva a bude k tomu využívat všechny dostupné právní prostředky,“ uvedla firma v prohlášení.

Společnost ČEZ zatím k podané žalobě uvedla, že nezná její přesný obsah. „Musíme vyčkat na rozhodnutí soudu,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Polostátní ČEZ finální nabídky na stavbu nových dukovanských bloků vyhodnocoval a loni v červenci po rozhodnutí vlády zahájil s KHNP jednání o smlouvě. Vláda dala korejské nabídce přednost před EDF. Dalšího uchazeče - kanadsko-americký Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve.

Antimonopolní úřad zakázku řešil několik měsíců, námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži podali oba neúspěšní uchazeči. Zpochybňovali oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení.

Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele. ÚOHS námitky zamítl, Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun.

První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Financování stavby bude zajištěno státní půjčkou firmě Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti. Stát v ní bude nově držet 80procentní podíl, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Firma bude po dokončení reaktorů půjčku státu splácet po dobu 30 let.

24. dubna 2025

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.