Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Princ Edward předal v Senátu ocenění. Dopoledne se setkal s Pavlem

Česko

  9:29aktualizováno  16:13
Britský princ Edward, bratr krále Karla III., předával v Senátu ocenění úspěšným absolventům nejvyšší kategorie Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Cenu obdrželo 42 studentek a studentů, kteří se v programu DofE půldruhého roku věnovali zlepšování svých dovedností, znalostí a sportovních výkonů. Ve středu dopoledne se princ setkal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem.

„Program umožňuje osobnostní rozvoj všem mladým lidem. Posiluje jejich odhodlání, vytrvalost, odpovědnost,“ uvedl výkonný ředitel českého DofE Tomáš Vokáč.

Návštěvu prince Edwarda označil za odměnu nejen pro účastníky programu, ale i pro učitele, kteří se DofE věnují ve svém volném čase. „Je to také ocenění odhodlání ředitelů, podporovatelů i partnerů, jež společně s námi věří v sílu neformálního vzdělávání a učení,“ řekl.

Projekt funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se ho zúčastnit ve zhruba 130 státech. Zájemcům nabízí tři úrovně. Liší se podle délky trvání a obtížnosti. Zatímco zlatá úroveň trvá 18 měsíců, snazší stříbrnou mohou účastníci programu získat za rok a bronzovou za šest měsíců. Ve všech aktivitách si studenti zvolí vlastní cíl, na jeho naplňování potom dohlíží vedoucí DofE v centrech programu.

V Česku byl program spuštěn od roku 1995, jeho absolventům může certifikát sloužit jako důkaz nabytých schopností a dovedností pro další studium nebo zaměstnání. Programem DofE prošly za jeho historii tisíce mladých ze všech sociálních vrstev. V minulém roce se jej účastnilo přes 7000 lidí na více jak 320 školách.

Princ ve středu dopoledne navštívil Pražský hrad, kde se setkal s prezidentem Petrem Pavlem. Poté zamířil do Vestce u Prahy.

„Dnes máme ve Středočeském kraji významnou návštěvu. Jeho královskou výsost prince Edwarda, se kterým ve Vestci sázíme poslední stý strom v Aleji prince Philipa k jeho stým narozeninám,“ napsala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková na Twitter.

Alej vznikla loni u příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II. Do programu ve třítisícové obci se zapojily místní školy i dětský domov.

Princ Edward do metropole dorazil v úterý odpoledne z Německa. Původně měl jet vlakem, nakonec dorazil autem. Přijel kvůli Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE). Ocenění za dlouhodobý rozvoj v oblasti sportu, talentu, dobrovolnictví a za uskutečnění dobrodružné expedice podporuje britská královská rodina mladé lidi do 24 let.

Návštěvu ve čtvrtek Edward zakončí položením věnce u Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V tomto pravoslavném chrámu se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 skrývali a po boji s nacistickou přesilou později zemřeli českoslovenští parašutisté vycvičení v Británii.

Bratr britského krále Karla III. zdědil titul vévody z Edinburghu po svém zesnulém otci princi Philipovi, který program DofE založil. V Česku jej plní každoročně kolem 7 000 studentů.

Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...