„Program umožňuje osobnostní rozvoj všem mladým lidem. Posiluje jejich odhodlání, vytrvalost, odpovědnost,“ uvedl výkonný ředitel českého DofE Tomáš Vokáč.
Návštěvu prince Edwarda označil za odměnu nejen pro účastníky programu, ale i pro učitele, kteří se DofE věnují ve svém volném čase. „Je to také ocenění odhodlání ředitelů, podporovatelů i partnerů, jež společně s námi věří v sílu neformálního vzdělávání a učení,“ řekl.
Projekt funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se ho zúčastnit ve zhruba 130 státech. Zájemcům nabízí tři úrovně. Liší se podle délky trvání a obtížnosti. Zatímco zlatá úroveň trvá 18 měsíců, snazší stříbrnou mohou účastníci programu získat za rok a bronzovou za šest měsíců. Ve všech aktivitách si studenti zvolí vlastní cíl, na jeho naplňování potom dohlíží vedoucí DofE v centrech programu.
V Česku byl program spuštěn od roku 1995, jeho absolventům může certifikát sloužit jako důkaz nabytých schopností a dovedností pro další studium nebo zaměstnání. Programem DofE prošly za jeho historii tisíce mladých ze všech sociálních vrstev. V minulém roce se jej účastnilo přes 7000 lidí na více jak 320 školách.
Princ ve středu dopoledne navštívil Pražský hrad, kde se setkal s prezidentem Petrem Pavlem. Poté zamířil do Vestce u Prahy.
„Dnes máme ve Středočeském kraji významnou návštěvu. Jeho královskou výsost prince Edwarda, se kterým ve Vestci sázíme poslední stý strom v Aleji prince Philipa k jeho stým narozeninám,“ napsala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková na Twitter.
Alej vznikla loni u příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela Alžběty II. Do programu ve třítisícové obci se zapojily místní školy i dětský domov.
Princ Edward do metropole dorazil v úterý odpoledne z Německa. Původně měl jet vlakem, nakonec dorazil autem. Přijel kvůli Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE). Ocenění za dlouhodobý rozvoj v oblasti sportu, talentu, dobrovolnictví a za uskutečnění dobrodružné expedice podporuje britská královská rodina mladé lidi do 24 let.
Návštěvu ve čtvrtek Edward zakončí položením věnce u Národního památníku hrdinů heydrichiády u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V tomto pravoslavném chrámu se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 skrývali a po boji s nacistickou přesilou později zemřeli českoslovenští parašutisté vycvičení v Británii.
Bratr britského krále Karla III. zdědil titul vévody z Edinburghu po svém zesnulém otci princi Philipovi, který program DofE založil. V Česku jej plní každoročně kolem 7 000 studentů.