15. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Efekt zlatého řezu? Účet zelených vylepšil i minidonátor. Poslal 0,01 koruny

Karel Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Janeček | foto: David Neff

PRAHA Přispějte Straně zelených, každý dar znásobím, sliboval loni v dubnu miliardář Karel Janeček. Šlo o mobilizaci malých dárců před volbami do europarlamentu. Výsledek ale budí rozpaky. Vedle skutečných dárců se totiž objevili i recesisté, ukázalo účetnictví kdysi vládní strany.

Kategorii nejmenší stranický donátor u zelených loni zcela suverénně ovládl jednatřicetiletý Vítězslav Bartek z Klášterce nad Ohří. Do partajní pokladny poslal 0,01 koruny. „V minulosti jsem byl členem. Před volbami do Evropského parlamentu mne pan Liška (Ondřej Liška - tehdejší předseda strany; pozn. red.) v dopise požádal o příspěvek, tak jsem přispěl úměrně svým finančním možnostem a důvěře v jeho osobu,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz, proč na účet Strany zelených poslal setinu koruny.

V té době Bartek nebyl členem už déle než tři roky, přesto mu chodila „poděkování“ za to, že ve straně stále zůstává, a mimo to i žádosti o příspěvek podepsaný tehdejším šéfem strany. „Doufal jsem, že se někdo chytne za nos. Po lednovém sjezdu si v evidenci strany nejspíš někdo udělal pořádek, protože od té doby mi nic nepřišlo,“ dodal.

  • „Dárce, který investuje do kampaně politické strany vlastní prostředky, má větší zájem sledovat i v období mimo volby, zda kandidáti dodržují to, k čemu se zavázali. Když jsou takových dárců stovky, je výsledek obrovským impulsem pro demokracii. Rozhodl jsem se proto motivovat voliče a příznivce Strany zelených k dárcovství tím, že jejich dar zvýším v poměru zlatého řezu,“ prohlásil v dubnu roku 2014 Karel Janeček.
Karel Janeček

Karel Janeček

Bartek však není zdaleka jediný, kdo na účet Strany zelených poslal miniaturní dar. Zanedbatelnou částku poslal například i devětadvacetiletý Miroslav Demčák. „Poslal jsem jim dvanáct korun. Chtěl jsem jen technicky vyzkoušet bankovní operaci, kolik můžu poslat nejméně,“ popsal motivaci, proč stranický účet „obohatil“ částkou, za níž koupíte třeba balíček žvýkaček. Stranu zelených sice volí a podporuje, ale finančně politickým stranám jinak nepřispívá. Systém testoval třeba i Petr Kučera z Prahy, který za stranu dokonce kandidoval. Ten na stranický účet poslal 24 korun, to aby zjistil nastavení webové platby.

Zlatý řez u zelených:

„Pokud tak dárce podpoří zelené například částkou 618 korun, Karel Janeček doplní dar o 61,8 % z této částky, a daruje tak zeleným 382 Kč,“ napsali zelení na svém webu při spuštění kampaně.

A podobně drobné dary, jak lze vyčíst z výroční zprávy o hospodaření, se u zelených objevují poměrně často. Fanoušci jim poslali tu dvě stě korun, tu zase pět set. Právě pod Liškovým vedením se totiž zelení rozhodli vyzkoušet klasický fundraising neziskových organizací: zdali je možné sehnat peníze na provoz politické strany od drobných dárců. A v dubnu loňského roku, krátce před volbami do Evropského parlamentu, se k této snaze připojil i Karel Janeček. Miliardář a bojovník proti korupci tehdy slíbil, že každý dar zeleným navýší o takzvaný zlatý řez.

„Smyslem podpory byl moderní transparentní způsob financování politických stran, založený právě na drobných dárcích – občanech, zajímajících se o veřejné dění a podporující politickou stranu,“ vysvětlil mluvčí zelených Jan Žáček.

Podle něj strana v návaznosti na Janečkovu výzvu zaznamenala nárůst dárců, obecně ale kampaň velké peníze do stranické kasy nepřinesla. „Bezprostředně po vyhlášení, tedy do tří dnů od výzvy, nám přišlo 62 tisíc korun. Celkem drobné dary v kampani do Evropského parlamentu činily 395 tisíc korun,“ uvedl mluvčí Žáček s tím, že se nejedná o příliš velkou částku. Pro ilustraci: mimo kampaň pak strana sehnala dalších 427 tisíc korun. V komunálních volbách potom drobní dárci přispěli zhruba dvěma miliony korun.

Ondřej Liška ve volebním štábu Strany zelených.

Ondřej Liška ve volebním štábu Strany zelených.

Velký příliv drobných dárců v krátké době potvrzuje i tehdejší fundraiserka zelených Pavlína Pacáková. „Počet dárců vzrostl během krátké doby poměrně významně. Dohoda s panem Janečkem byla taková, že nechtěl podpořit přímo politickou stranu, ale naší vizi toho, jak zapojovat lidi do dění a do politiky. Proto byl ochotný s námi do zlatého řezu jít,“ vzpomíná po roce Pacáková. 

Jedním dechem ale dodává, že nárůst dárců není možné spojovat přímo s touto výzvou. „Když do toho vstoupil pan Janeček, začala o tom psát média a v reakci na to se informace dostala mezi širší cílovou skupinu, než jsme běžně schopni oslovit. Bylo by mylné říkat, že je to tím, že pan Janeček motivoval lidi navýšením daru. Byl to jen prostředek, jak to dostat dál. A to se povedlo,“ dodala. I symbolický dar sto korun je podle ní pro stranu, která nemá nárok na státní příspěvek, důležitý.

Zlatý řez Karla Janečka

Miliardář Janeček v dubnu loňského roku slíbil, že je ochoten podpořit zelené až do výše 1,8 milionu korun. 

„Pokud by vybrali víc, přispěl bych až do této částky. Nepovažoval bych to asi za velký úspěch, ale peníze dostali. Lidé zřejmě ještě politiku neberou tak, aby na ní přispívali,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Janeček. Na základě zlatého řezu nakonec straně poslal přesně 400 394,77 koruny.

Přesto si ale myslí, že se jedná o krok správným směrem a způsob, jak v budoucnu získávat peníze pro politické strany. „Financování od drobných dárců je vyloženě protikorupční přístup, férový a demokratický. Nelze vůči němu nic namítat. Když straně nějakou částku poskytnete, neočekáváte za to výhody,“ myslí si dál.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ INŽENÝR S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz