Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Eisenstadt jiné Rakousko

Česko

Burgenland, nejmenší spolková země Rakouska, má jinou atmosféru než zbytek země. Není divu - úzký pás území byl do roku 1921 Uherskem. Právě tady můžete ochutnat skvělý mix rakouské dokonalosti a maďarské horkokrevnosti.

Rakousko

Vzdálenost z Prahy: přibližně 490 km

1

Haydnovo město

Eisenstadt, metropole Burgenlandu, je asi nejmenším hlavním městem Evropy. Patnáctitisícové město, kterému vévodí mohutný žlutý zámek uherského šlechtického rodu Esterházy, si díky tomu ale uchovalo svůj kouzelný středověký ráz. S městem je spojeno jméno skladatele Josepha Haydna, který tu prožil čtyřicet let. Připomíná ho mnoho hudebních akcí, včetně Haydnova každoročního festivalu. Adventní varhanní koncert z děl Haydna a jeho současníků můžete navštívit 2. prosince.

2

Víno s chutí jahod

V Burgenlandu neplatí pravidlo zbytku Rakouska, že bílé víno je lepší než červené. Panonská půda tu zejména kolem Neziderského jezera rodí skvělá červená vína, a především zdejší Frankovka a Zweigelt patří k tomu nejlepšímu v celé Evropě. Na jihu Burgenlandu pak narazíte na Uhudler, neopakovatelné, jahodami vonící a chutnající víno, které nacisté kvůli jeho americkému původu zakázali pít a pěstovat. Burgenlandští vinaři však naštěstí neposlechli.

3

Rok ve znamení Lisztomanie

Příští rok ale Haydnova tradice soupeří s jiným slavným burgenlandským hudebním symbolem, a tím je Ferenc Liszt. Celý rok, lednem počínaje, se v Eisenstadtu a také nedalekém Lisztově rodišti Raidingu konají koncerty na počest 200. výročí narození tohoto skladatele a fenomenálního klavíristy. Koncertní síň v sousedství jeho rodného domu patří k akusticky nejlepším stavbám Rakouska. Seznam koncertů a dalších akcí najdete na www.lisztomania.at.

4

Bruslení na stepním jezeře

Burgenland neláká turisty na hory, ale na desítky kilometrů dlouhou jezerní hladinu Neziderského jezera, druhého největšího stepního jezera v Evropě, jehož jemně slaná voda je se svými letními 25 stupni Celsia nejpříjemnějším koupáním v celé střední Evropě. Koupat se tu ale díky novotou vonícím termálním lázním v městečku St. Martin můžete i v zimě. A na zamrzlou hladinu jezera se v zimě jezdí bruslit až z Vídně.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...