Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Evropská komise předala přeložený audit ohledně dotací pro Agrofert. Česko má dva měsíce na odpověď

Česko

  17:51aktualizováno  19:24
Brusel - Evropská komise ve středu předala stálému zastoupení ČR při Evropské unii český překlad auditu týkajícího se dotací ze strukturálních fondů pro Agrofert. Sdělil to mluvčí zastoupení Petr Janoušek. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) už dokument obdrželo, od středy tak začíná dvouměsíční lhůta, kdy se Česko může ke zprávě vyjádřit. Originál textu, podle něhož je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, dorazil do Česka již na konci listopadu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Lidové noviny

Ministerstvo zemědělství: Audit o střetu zájmů premiéra vůči agrárním dotacím není hotov, dorazily jen podklady

„Českou verzi jsme dostali ve středu odpoledne, do večera by měla dorazit na ministerstvo pro místní rozvoj,“ řekl Janoušek. Mluvčí EK potvrdila, že z bruselského sídla komise byl český překlad odeslán ve středu odpoledne. Ministerstvo bude mít po obdržení textu dva měsíce na reakci.

MMR obdrželo překlad auditní zprávy ve středu v podvečer. „Evropská komise opět české orgány požádala o důvěrné zacházení s auditní zprávou až do ukončení celého procesu,“ uvedl mluvčí resortu Vilém Frček. Dodal, že počínaje středou začíná Česku běžet 60denní lhůta, během níž se může ke zprávě oficiálně vyjádřit.

EK prý opět žádá o důvěrné zacházení s auditem

Zpráva auditorů konstatovala, že Babiš má přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu zároveň podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože z titulu svých politických funkcí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Česko by podle zprávy mělo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

Audit potvrdil Babišovo porušení zákona, komise vyzvala Česko ke kontrole dotací, říká pražský radní

Po dvouměsíční lhůtě, kterou má Česko na reakci od převzetí českého překladu anglické verze auditu, rozhodne Brusel o dalším postupu v závislosti na odpovědi Prahy. Komise může pozvat zástupce českých úřadů na slyšení, případně zahájit smírčí řízení. Obě strany se poté mohou další měsíce dohadovat o částce, která by měla být vrácena do unijních fondů.

EK v současnosti dokončuje i druhý audit, který se týká přímých zemědělských financí pro holding Agrofert. Hotov by měl být během února. Podle zástupců českých úřadů, kteří minulý týden jednali v Bruselu, nelze z materiálů předložených komisí střet zájmů jednoznačně vyvodit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!