Ombudsmanka Emily O’Reillyová doporučila EK alespoň částečně seznámit veřejnost s obsahem dopisu po loňském podnětu senátora Lukáše Wagenknechta, podle něhož komise postupuje netransparentně a měla by zveřejnit i další dokumenty týkající se Babišova možného střetu zájmů.
Komise nemá autoritu na výklad českých zákonů. Chce počkat na vyjádření ministryně Dostálové |
Komise v odpovědi uvedla, že nemůže zveřejňovat jakékoli dokumenty související s probíhajícími audity Agrofertu. Vzhledem k „výjimečným okolnostem tohoto případu“ však rozhodla, že některé části dopisu bude možné publikovat.
Česko nechce ve vyjednáváních o rozpočtu Evropské unie dělat kompromisy, říká Babiš |
Úřad ombudsmanky sice publikovatelné části dopisu obdržel, sám je však ponechá v tajnosti. „Zveřejňujeme pouze odpověď instituce. Dotčený úřad zašle dokument stěžovateli,“ sdělila ČTK mluvčí ombudsmanky Honor Mahonyová. Publikovatelnou část dopisu by tak měl obdržet senátor Wagenknecht.
Podle informací dříve zveřejněných týdeníkem Respekt Oettinger v textu doporučil českému premiérovi tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích.