Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekologickou anticenu Ropák roku získal ministr Tošovský. Kvůli uhlí

Česko

  11:22
PRAHA - Ropákem roku 2009 vyhlásili ekologové ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského. Ocenění za nejhorší ekologický počin minulého roku si vysloužil za návrh, který počítá s prolomením limitů těžby uhlí.

Vladimír Tošovský foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zelenou perlu udělovanou za antiekologický výrok dostal náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda (ČSSD). Jeho výrok se týkal také těžebních limitů. Výsledky ankety dnes zveřejnily Děti Země.

Kouda dostal cenu za následující větu pronesenou v rozhovoru: "Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."

Ropáci posledních let

Ropák 2008 - pražský primátor Pavel Bém mimo jiné za prosazování stavby mrakodrapů na pankrácké pláni a výstavby rychlostní silnice R1 přes obytnou část Suchdol.

Ropák 2007 - tehdejší náměstek ministra dopravy Jiří Hodač za údajné vyhrožování občanským sdružením žalobami za škody způsobené jejich účastí v řízeních o stavbách a za jeho přístup k budování kontroverzních silnic a dálnic.

Ropák 2006 - tehdejší ministr průmyslu Martin Říman za přípravu alokačního plánu, který by umožnil zvýšení emisí skleníkových plynů z českého průmyslu, za snahu o prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v Severních Čechách, za podporu vývozu elektrické energie do zahraničí i souhlas s dostavbou jaderné elektrárny Temelín.

Ropák 2005 - poslanec ČSSD Vlastimil Aubrecht za prosazování těžby uhlí v severních Čechách a omezování účasti občanských sdružení ve správních řízení.

Ropák 2004 - tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina za podporu a prosazování rozšíření těžby hnědého uhlí v severních Čechách a za prosazování zvyšování další produkce oxidu uhličitého z českého průmyslu.

Druhý za Tošovským skončil mezi Ropáky šéf ČEZ Martin Roman. Ekologové mu zazlívají způsob, jímž chce modernizovat hnědouhelnou elektrárnu Prunéřov II.

Třetí skončil tradiční finalista ankety prezident Václav Klaus, a to mimo jiné kvůli podpoře kácení kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava. Ekologové kritizují i to, že lidem doporučoval, aby si nakoupili klasické žárovky do zásoby, místo aby používali nová nízkoenergetická světla.

Do tří podle ekologů nejkontroverznějších výroků se prosadil i poslanec a pražský radní Jiří Janeček (ODS). V reportáži televize o chystaném golfovém hřišti v Praze-Klánovicích řekl: "Myslím si, že ta lokalita je nádherná. Myslím si, že aby tam byl jenom les, je škoda."

Předsedkyni Svazu minerálních vod ČR Janu Ježkovou porota ocenila třetím místem za výrok. "Pitná voda z vodovodu je především určena k jiným účelům, než k přímému pití."

Mezi finalisty se dostala i poslankyně zelených Kateřina Jacques za výroky o biomase. Podle Miroslava Patrika z Dětí Země ne proto, že by se jednalo o antiekologické vyjádření. Výrok "biomasa, to je bioodpad, který se zpracovává do biomasy," však podle některých členů komise biomasu a ekologické využívání odpadu zesměšňuje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!