Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekologové kritizují vedení šumavského parku za „výlet“ do Británie

Česko

  9:00
VIMPERK - Je to cesta, která v ekologických kruzích vyvolala řadu otazníků. Ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek se vydal hledat inspiraci na několikadenní služební cestu do Velké Británie. Prý chce poznat místní systém ochrany přírody.

Ředitel NP Šumava Jiří Mánek se chce inspirovat v Británii foto: ČTK

Jeho kritici se však obávají, že hlavním cílem výletu je najít argumenty pro přeřazení parku do nižší kategorie ochrany. „Pochopil bych, kdyby se ta exkurze konala v rakouském Kalkalpen či nějakém polském či německém parku se srovnatelnými přírodními podmínkami. Hledat inspiraci v Británii je ale jako srovnávat jablka s hruškami,“ řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Dodává, že britské parky nelze s těmi středoevropskými vůbec srovnávat. A to ani z hlediska přírodního, ani legislativního.
Britové totiž nechrání pásmo horských lesů, ale například mokřady, vřesoviště či pobřežní lokality. Zásadní rozdíl je ale údajně také ve stupni ochrany. „V Británii se v odlesněné industriální krajině chrání prakticky každý zbývající buk či smrk, ovšem nikoliv souvislá přírodní území a celé ekosystémy jako na Šumavě nebo v jiných kontinentálních parcích,“ dodává mluvčí hnutí Jan Piňos.

ČTĚTE VÍCE

Proto jsou britské parky na stupnici ochrany přírody zpravidla zařazeny do nižší čtvrté kategorie, zatímco Šumava stále ještě patří do dvojky. Mánek však už dříve oznámil, že uvažuje o jeho přeřazení právě do čtvrté kategorie. „Mám obavu, že právě proto hledá vedení šumavského parku společně se starosty inspiraci v Británii,“ tvrdí Piňos.

Sám Mánek to odmítá. „Účelem cesty je seznámit se s britským systémem ochrany přírody, zejména pak s fungováním státní ochrany na soukromých pozemcích, které mnohdy tvoří až 90 procent půdy anglických národních parků,“ napsal LN.

A smysl cesty do britských parků si pochvaluje. Představuje podle něj ideální příležitost, jak poznat tamní systém ochrany přírody. Ale závěry z exkurze chce prý využít hlavně marketingově. „Mnohé je pro nás přínosné i ve vztahu k propagaci mimořádné přírody parku Šumava v rámci celé Evropy, protože soužití místních obyvatel s její divokostí bude hlavním motivem naší příští marketingové strategie,“ vzkázal LN Mánek.

Při mapování krás ostrovních parků ho doprovázejí nejbližší spolupracovníci a starostové šumavských obcí. Podle náměstka ředitele parku Tomáše Faita mají zaměstnanci parkové správy exkurzi v Británii hrazenou jako služební cestu, starostové, kteří je doprovázejí, si veškeré náklady hradí z vlastních zdrojů. Mánka na cestě doprovází například starosta Modravy Antonín Schubert.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!