Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ekologové mají továrnu na zmije a vysazují je z letadel, bojí se na Moravě

Zmije obecná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmije obecná | foto: ČTK

LUHAČOVICE/BRNO Z vrtulníku se snáší krabice na padáčku, dopadne na povrch, otevře se - a z ní se do všech stran plazí zmije. Ochranáři bojují s novou fámou, podle níž ohrožují vysazováním těchto hadů nic netušící lidi a děti.

„Lidé mi přísahají, že je to pravda. A že jeden ze sousedů má dokonce schovaný ten padáček. Když se zeptám který, nemohou si vzpomenout,“ popsal LN brněnský ekolog a znalec plazů Mojmír Vlašín.

'Zmije tu nejsou'

Mezi odborníky ale není sám, kdo podobnou informaci zachytil. Hlásí ji i ze sídla Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty v Luhačovicích. „Dokonce jsem ji slyšel několikrát,“ přiznává tamní ekolog Martin Tomešek. Už sklidil i anonymní nadávky za to, že tento postup ohrožuje obyvatele.

Nic na tom nemění ani fakt, že poslední skutečně prokázaný výskyt zmije v Bílých Karpatech je letos třicet let starý. „Pak jich bylo ještě několik, ale žádný z nich nebyl věrohodně podložený,“ dodal.

Představa, že ekologové mají farmu, kde množí zmije, je nepravděpodobná i z vědeckého hlediska. „Je to jak z fantastického filmu,“ řekl LN profesor Zdeněk Knotek z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Takovou „továrnu na zmije“ si neumí představit. „Množení naší zmije dá teraristům násobně víc práce než u exotických plazů,“ připomíná herpetolog Knotek. Jedna zmije má průměrně kolem deseti mláďat, z nichž velká část nepřežije zimu. Navíc často nemá mláďata každoročně.

Známý známého

Tvůrci časopisu Bílé Karpaty, který vydává Český svaz ochránců přírody, se nedávno na zprávy o podobném „množení“ zmijí zaměřili - a zaznamenali je také v Beskydech, na Třeboňsku či Královéhradecku. A také na Slovensku. Vždy ale se zdůvodněním „známý známého slyšel“, nic konkrétního.

Podle Vlašína je to typické. „Problém je také v tom, že mnoho lidí ani nepozná zmiji, plete si ji s dalšími druhy hadů,“ připomíná. Letos se už první hadi objevují, nečekají ani na dubnový svátek sv. Jiří, kdy podle pranostik vylézají na povrch.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...