Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekologové se musejí omluvit za Ropáka

Česko

  14:35
BRNO - Bývalý šéf společnosti Unipetrolu se zřejmě dočká omluvy. Brněnský krajský soud potvrdil rok starý verdikt, podle kterého se ekologické sdružení Děti Země musí Pavlu Švarcovi omluvit za tvrzení, proč mu byla udělena cena Ropák roku 2002.

Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové (pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka - 1988) foto: Reprofoto

Původně chtěl Švarc i 100.000 korun za poškození dobrého jména, později ale od požadavku ustoupil.

Švarcovi, který nyní řídí státní podnik Čepro, vadila formulace ekologů, kdy mu Děti Země nelichotivou cenu Ropák roku 2002 udělili mimo jiné "za osobní angažovanost na přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což nyní šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže". Švarc to odmítal.

Podle soudu ekologové skutečně pochybili. "Oprávněnost své kritiky totiž neprokázali a jejich tvrzení tak mohlo u části lidí vyvolat dojem, že se Švarc dopustil protizákonného jednání," uvedl soudce Milan Páleníček. Člen sdružení Děti Země Miroslav Patrik s názorem soudu nesouhlasí a chystá odvolání k vrchnímu soudu.

Olomoucká justice se případem zabývala už jednou, když letos na jaře verdikt soudu v Brně zrušila. Podle vyjádření ekologů nebyla tvrzením nějaké skutečnosti, ale jen hodnotícím úsudkem - tedy kritikou. Podle Páleníčka to ale nic nemění na tom, že vyjádření Dětí Země nebylo správné. Každá kritika, aby mohla být přezkoumatelná, musí být konkrétní, věcná a přiměřená. Takovým ale vyjádření ekologů podle Páleníčka nebylo.

Ekologickému sdružení proto soud nařídil, aby sporné odůvodnění stáhlo ze své internetové stránky www.detizeme.cz. K tomu Děti Země musí na svém webu zveřejnit soudem naformulovanou omluvu. Omluvné prohlášení by mělo sdružení vydat také v podobě placené inzerce v servisu České tiskové kanceláře.

Anketu Ropák roku pořádají Děti Země už 12 let. Švarc je ale  první, kdo kvůli jejímu udělení podal žalobu. V anketě Ropák 2002 zvítězil Švarc z osmi důvodů. Podle ekologů nese hlavní zodpovědnost za únik nebezpečných látek ze Spolany Neratovice při povodních. Může prý také za špatné protipovodňové zabezpečení objektů firmy, které jsou zamořené rtutí a dioxiny.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat