Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekologů se bojím více než Al Kajdy, píše Klaus

Česko

  16:41
PRAHA - Prezident Václav Klaus se znovu pustil do ochránců přírody. Ve svých posledních zápiscích z Austrálie v souvislosti s protesty ekologických aktivistů na Šumavě napsal, že enviromentalismu se bojí víc než Al Kajdy. Prezident je svým odmítavým postojem k ekologii pověstný.

V červnu 2011 navštívil ve společnosti ministra životního prostředí Tomáše Chalupy Šumavu foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Prezident Klaus to napsal, když popisoval program své zahraniční cesty. Na univerzitě v Melbourne totiž přednášel v rámci série Alfred Deakin Lecture. "Byl to jeden z klíčových předsedů vlády ve chvíli, kdy Austrálie přecházela od britské kolonie k samostatnému státu. Tato 'lecture' je jednou za rok a ta moje byla už čtyřicátá čtvrtá. Tématem celé série je svoboda a proto chtěli slyšet, kde vidím v současnosti ve světě její největší ohrožení – vidím je v enviromentalismu a v odnárodňování států a v přechodu ke globálnímu (a evropskému) vládnutí. Těchto dvou věcí se já bojím více než Al Kajdy," píše prezident.

Prezident Klaus píše z Austrálie

"Jestli mi někdo z mých čtenářů nerozumí, pak přeposílám SMS, která mi právě při psaní této věty přišla: 'Ekologičtí aktivisté se na Šumavě zavěsili v sítích do korun stromů napadených kůrovcem. Brání jejich kácení.' Snad už k tomu není třeba nic dodávat," napsal.

Anketa

Kdo má pravdu ve sporu o kůrovce na Šumavě?

Aktivisté, kteří chtějí zabránit kácení 1979
Správa parku, která chce napadené stromy odvézt 5502
Nevím 565

Už dříve prezident označil ekologické aktivisty za manipulátory, kteří jen využívají vznešených idejí. Sám je odpůrcem teorie globálního oteplování planety. Právě i o klimatických proměnách má v Austrálii přednášet. Své názory shrnul také v knize Modrá, nikoliv zelená planeta.

Bomba na Šumavě


Ekologičtí aktivisté v posledních dnech brání na Šumavě v kácení stromů napadených kůrovcem. Aktivisté se přivazovali ke stromům i lezli do jejich korun, aby těžbě zabránili. Kvůli blokádám místo monitorují policisté.

Aktivisté v čele se známými osobnostmi české společnosti jako režisérkou Olgou Sommerovou nebo geologem Václavem Cílkem v pátek vyzvali ministra životního prostředí Tomáše Chalupu a šéfa národního parku Jana Stráského k zastavení podle nich nelegální těžby.

Někteří místní těžbu podporují


Proti aktivistům však v pátek protestovali někteří místní obyvatelé. Podle nich tím, že se s napadenými stromy nic nedělá, množení kůrovců ještě podporuje. Kácení je podle nich nutné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!