Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elektrárna u Moldavy dostala povolení nezákonně. Potvrdil to Nejvyšší správní soud

Česko

  11:13
BRNO - Nejvyšší správní soud s konečnou platností potvrdil, že fotovoltaická elektrárna v ptačí oblasti u Moldavy na Teplicku dostala stavební povolení v rozporu se zákonem. Plyne to ze skutečnosti, že soud zamítl kasační stížnosti společnosti Talwin a Městského úřadu Duchcov.

Budova Nejvyššího správního soudu foto: Lidovky.cz

Byl to právě tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský, kdo kvůli elektrárně podal žalobu a požadoval zrušení rozhodnutí o umístění a povolení stavby. Šlo o první žalobu podanou ombudsmanem ve veřejném zájmu. Krajský soud v Ústí nad Labem jí dvakrát vyhověl.

Napoprvé sice rozhodnutí krajského soudu z procesních důvodů neobstálo, napodruhé už Nejvyšší správní soud podstatné části verdiktu ponechal beze změn a zrušil jen rozhodnutí o nákladech řízení. Povolením elektrárny by se měl znovu zabývat úřad v Duchcově.

Švédsko schvaluje prodej dolů a elektráren Vattenfall v Německu českému EPH

Druhé rozhodnutí Nejvyšší správní soud zatím není v plném znění dostupné v databázi. Podle tiskové mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Ivy Hrazdílkové NSS potvrdil, že k povolení výstavby fotovoltaické elektrárny chyběly zákonem požadované výjimky a souhlasy z oblasti ochrany životního prostředí. Povolení neexistovala ke dni vydání rozhodnutí o umístění a povolení stavby v roce 2009, ani ke dni podání žaloby veřejným ochráncem práv v roce 2012. Vlastník elektrárny je nemá ani v současnosti, stavba je přitom od roku 2011 v trvalém provozu, doplnila Hrazdílková.

Fotovoltaická elektrárna navíc vznikla v místě bez územního plánu. Ombudsmanka Anna Šabatová se domnívá, že výroba elektrické energie z fotovoltaiky je především ekonomickým zájmem vlastníka elektrárny. Takovou stavbu nelze umístit do nezastavěného území bez schváleného územního plánu a bez potřebných souhlasů či výjimek týkajících se dopadů na životní prostředí.

Případ má i trestní rovinu. Nejvyšší soud nedávno odmítl dovolání dvou úřednic potrestaných za chybné povolení elektrárny. Bývalá vedoucí duchcovského stavebního úřadu Květuše Kvasničková i její tehdejší zástupkyně Lenka Brejchová dostaly za zneužití pravomoci šestiměsíční tresty s ročním podmínečným odkladem.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se pokusil připravit elektrárnu také o licenci. Správní soudy mu ale nevyhověly.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat