Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Elektrárna změnila majitele

Česko

Energetický a průmyslový holding ovládl Elektrárny Opatovice a vrací se do hry o polskou Energu

PRAHA Výrazně posílen vstupuje do nového roku Energetický a průmyslový holding vedený Danielem Křetínským.

Po jistých komplikacích se holdingu podařilo převzít Elektrárny Opatovice, které dosud patřily do skupiny J&T.

Opatovická elektrárna je významná nejen jako výrobce elektřiny, ale také jako dodavatel tepla do Hradce Králové a Pardubic. Informaci pro LN potvrdil mluvčí holdingu Martin Maňák.

Nebude to však jediný přírůstek. V nejbližších týdnech má Energetický a průmyslový holding převzít od J&T také poloviční podíl v německé společnosti Mibrag, která těží hnědé uhlí poblíž Lipska.

S převedením obou jmenovaných společností do holdingu se počítalo již na podzim roku 2009, kdy se Energetický a průmyslový holding začal formovat. Na jeho založení se počátkem téhož roku dohodly investiční skupiny PPF a J&T. Stručně řečeno: první skupina do holdingu vložila kapitál a druhá své majetkové účasti v oborech energetiky a strojírenství. Pětinu akcií získal Daniel Křetínský, který zastává pozici předsedy představenstva holdingu.

Převod obou jmenovaných firem do Energetického a průmyslového holdingu však oddálilo čekání na souhlas antimonopolních úřadů.

Převzetí Elektráren Opatovice sice schválil český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již v květnu, poté se však chtěl k transakci vyjádřit také slovenský Antimonopolní úřad. Jeho souhlas přišel až loni v prosinci.

Podobně se vyvíjela situace také v případě německé důlní společnosti. Tu koupily skupiny ČEZ a J&T před dvěma lety, dodnes se jedná o největší českou investici v Německu. Převod polovičního balíku akcií z J&T na holding schvaloval antimonopolní orgán Evropské komise, který vydal souhlasné stanovisko v polovině prosince. Zatímco ČEZ svou expanzi výrazně utlumil a v posledních měsících koupil pouze čtyři malé vodní elektrárny v Rumunsku, Energetický a průmyslový holding pokračuje v nákupech.

Loni v prosinci dokončil akvizici polského černouhelného dolu Silesia. Krátce poté oznámil dohodu s ČEZ o převzetí elektrárny Chvaletice a o odkupu podílu v teplárenské společnosti Dalkia Česká republika. Největší sousto by však holding mohl získat v Polsku. Polský antimonopolní úřad zablokoval prodej společnosti Energa tamní největší elektrárenské skupině PGE.

Té patří kromě jiného dva hnědouhelné doly a více než 40 elektráren. Šanci by tak mohl získat Energetický a průmyslový holding, který se loni o Energu ucházel a v soutěži skončil na druhém místě.

Kupní cena za Energu se v přepočtu pohybuje okolo 45 miliard korun. Pokud by holding uspěl, jednalo by se o nejvyšší částku, kterou kdy česká společnost investovala za hranicemi.

„Náš zájem o akvizici společnosti Energa byl vždy seriózní a tento náš zájem nadále trvá. Jsme proto připraveni flexibilně reagovat na další postup polské vlády v této věci,“ uvedl Maňák.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...