Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Elektrárnu může ohrozit pára

Česko

Jadernou nehodu, která před třiceti lety vyděsila Ameriku, zkoumají také čeští vědci

Jadernou havárii si většina lidí spojuje s Černobylem, který rozsahem a následky zastínil všechny ostatní. Méně známá je u nás nejzávažnější americká nehoda - poškození reaktoru druhého bloku atomové elektrárny Three Mile Island (TMI-2) v Pensylvánii z roku 1979. Nikdo při ní sice neutrpěl zranění, přesto událost otřásla západní společností. Výzkum tohoto případu, na kterém se podílí i čeští vědci, pokračuje dodnes.

K Černobylu je málo spolehlivých dat Přestože byl při havárii pensylvánské elektrárny únik radioaktivity do okolí téměř nulový, lidé živelně ujížděli z oblasti a prezident USA James Carter je dokonce svou osobní přítomností musel uklidňovat a nabádal uprchlíky k návratu domů. Napětí navíc umocnilo i to, že dvanáct dní před nehodou uvedla kina katastrofický thriller Čínský syndrom. V něm se Jane Fondová v roli novinářky marně pokouší upozornit úřady na hrozbu havárie reaktoru fiktivní elektrárny plné nezodpovědných zaměstnanců.

Co se ale ve skutečnosti v Three Mile Island stalo? Kvůli technické závadě ventilu v přívodu chladicí vody narostla v reaktoru teplota natolik, že roztavila polovinu jeho obsahu. „Nastala nebezpečná situace, protože v reaktoru vzniklo velké množství plynného vodíku a roztavené hmoty tvořené kovy a oxidy -takzvaného coria. Kdyby byla coriem protavena ocelová nádoba reaktoru a tavenina se dostala ven, mohla ve styku s okolními materiály reagovat výbušně,“ vysvětluje Václav Tyrpekl z Ústavu anorganické chemie Akademie věd hypotetické důsledky nehody.

„Ačkoli nehoda v Three Mile Island neměla vážné následky, psychologický efekt na americkou společnost byl obrovský,“ připomíná chemik Tyrpekl jeden z důvodů, proč od té doby vznikla řada organizací zabývajících se výzkumem nehod jaderných reaktorů. Případ pensylvánské elektrárny je díky tomu nejpopsanější nukleární havárií, dokonce více než černobylská tragédie. K ní totiž neexistuje dostatek relevantních a důvěryhodných informací.

Vědci proto testují obdobné fyzikální, chemické a technologické jevy na základě zkušeností s Three Mile Island. Evropská unie se k výzkumům připojila programem SARNET, v jehož rámci spolupracují i čeští vědci z Ústavu anorganické chemie AV ČR a Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Zabývají se vlastnostmi coria při interakci s vodou a betonem, který tvoří třetí ochrannou bariéru jaderných elektráren.

Mocná síla páry Corium je směsí, která se v pevném stavu podobá ztuhlé lávě. Během nehody, jakou byla například havárie v Three Mile Island, vzniká hmota roztavením látek tvořících primární obsah reaktoru - například UO2 (původně z tablety jaderného paliva), ZrO2 (z oxidace zirkoniového obalu paliva), oxidů železa (původem konstrukční materiál) a také štěpných produktů jaderné reakce. V TMI-2 vzniklo padesát tun této látky, necelá polovina se sice dostala do interakce s vodou uvnitř reaktorové nádoby, ta ale byla naštěstí rychle ochlazena. Tyto podmínky nejsou vhodné k výbuchu. Vědci ale zkoumají okolnosti, za kterých může k této takzvané parní explozi dojít.

„Fenomén parní exploze lze zjednodušeně popsat tak, že přehřátá tavenina vnikne do vody a předá svou termální energii tekutině tak rychle, že vzniklá pára může v průběhu několika milisekund vyvinout tlak až 120 MPa, což je tolik, jako by na plochu o metru čtverečním působilo těleso o hmotnosti dvanáct tisíc tun,“ upřesňuje Tyrpekl. „Laboratorní experimenty je možné přirovnat k odlévání olova o vánočních svátcích, kdy také rychle vzniká velké množství páry. Při domácím lití stejně jako při pokusech v bezpečných a sofistikovaných laboratorních aparaturách směs samozřejmě explodovat nemůže. Ale tak, jako se předpovídá budoucnost z podoby ztuhlého olova, snažíme se z tvarů, složení a vlastností coria podat vysvětlení, proč mají některé roztavené látky při interakci s vodou větší tendenci vyvolat parní výbuch,“ dodává.

Vědcům se zatím nepodařilo parní explozi úplně vysvětlit. Existují fyzikální modely, které nejsou zcela přesné. Proces může být ale rozdělen do několika úseků. V prvním vnikne tavenina do vody a rozptýlí se do malých kapiček obalených vrstvou páry. Tento plynný film tvoří ochrannou bariéru a brání transferu tepla z kapek taveniny do okolní vody. Jestliže se izolační obal poruší, tavenina se roztříští. Kapky horké látky mají již natolik velký povrch, aby se teplo z taveniny do vody přeneslo rychle a efektivně. Parní exploze může nastat, pokud jsou příznivé všechny faktory: rychlost a preciznost fragmentace, tlak a teplota vody.

Poučení z vulkánů Předpokládá se, že jeden ze dvou největších výbuchů během havárie čtvrtého bloku černobylské elektrárny mohl být způsoben interakcí coria s vodou vně reaktoru. Kvůli nesrovnalostem mezi zprávami očitých svědků a záznamy z elektrárny však není možné případ přesně zrekonstruovat. Výzkum v oblasti jaderných technologií tak probíhá pouze v hypotetické rovině.

Reálně lze sledovat tento fenomén tam, kde se setkává roztavený materiál s chladicím médiem. V metalurgii by parní exploze mohla v případě nehody ohrozit dělníky továren. Výbuchy v přírodě se zabývá vulkanologie, ve velkém měřítku k nim totiž dochází při hroucení sopečných delt do moře, kdy se láva sune pod oceánskou hladinu.

Ačkoli jsou v přírodě parní exploze častým jevem, možnost závažné nehody v jaderné energetice je téměř nulová. Tyrpekl proto uklidňuje a zároveň zdůrazňuje: „Pravděpodobnost roztavení vsádky jaderného reaktoru připadá na jeden reaktor z deseti tisíc na rok provozu. Stejně malá je i možnost, že se corium dostane skrz ocelovou nádobu. Proto je výzkum především psychologickým ubezpečením, který naopak dokazuje kvalitu a bezpečnost současných technologií.“

***

Pokusy s olovem jako o Vánocích

Tak jako lidé na Štědrý den odlévají olovo, určují vědci z odlitků roztavených kovů okolnosti, za nichž se během několika milisekund uvolňuje velké množství páry a hrozí exploze. K pokusům je inspirovala nehoda v americké jaderné elektrárně Three Mile Island v roce 1979. Parní výbuch tehdy nenastal, protože rozžhavený obsah reaktoru - tekutá směs coria - neprotavil jeho stěny, a nemohl tak reagovat s okolními materiály.

Vychladlé corium se podobá ztuhlé lávě. Roztavené ale může během kontaktu s vodou explodovat. Mikrofotografie pevného stavu byla pořízená elektronovým mikroskopem.

Jaderná elektrárna Three Mile Island, ležící nedaleko pensylvánského Harrisburgu, v níž byl 28. března 1979 částečně roztaven jeden z reaktorů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!