Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Elektřinu zdraží všichni

Česko

Na růst cen doplatí nejvíce domácnosti, které využívají elektřinu k vytápění

PRAHA Svítit, vařit a zejména topit elektrickým proudem je každým rokem dražší. Letošní růst cen je dokonce nejvyšší za posledních šest let. Zatímco v lednu 2008 se odběratelé smiřovali se zdražováním v průměru o devět procent, letos bude nárůst výraznější.

Hlavním důvodem je zvyšující se cena takzvané silové elektřiny na energetických burzách. Ačkoli je primárně určována nabídkou a poptávkou na trhu, růst či pokles ceny je ovlivněn také dalšími faktory. Mezi ně patří například cena elektřiny na burzách v zahraničí, cena komodit používaných k její výrobě a ceny emisních povolenek. Trh si rozdělili tři giganti Přestože elektřinu v Česku vyrábí více subjektů, dominantní postavení na trhu mají tři dodavatelé. Nejvíce si připlatí odběratelé na jihu republiky. Skupina E. ON zdražila v průměru celkovou dodávku elektrické energie pro domácnosti o šestnáct a půl procenta. Pražská energetika (PRE) zvýšila v průměru ceny o 9,9 procenta. Stejně velké zdražení pocítí i odběratelé společnosti ČEZ.

Na růst cen doplatí nejvíce domácnosti, které využívají elektřinu k vytápění. A to nejen kvůli celkově vyšší roční spotřebě. Porovnáme-li ceny společnosti ČEZ pro jednotlivé kategorie, zjistíme, že přes dvanáct procent si připlatí uživatelé dvoutarifových sazeb pro tepelná čerpadla.

V podobné relaci se pohybuje i zvýšení cen v tarifech určených pro ohřev užitkové vody nebo vytápění přímotopy. Naopak nejmenšímu růstu cen jsou vystaveni odběratelé s nižší spotřebou využívající jednotarifové sazby D01d a D02d, u nichž se cena kilowatthodiny zvyšuje o devět procent.

V případě, že se vám zdá elektřina od vašeho dodavatele drahá, můžete bezplatně přejít k jinému. Od roku 2002 je totiž trh s elektřinou otevřen konkurenci. Původně si svého dodavatele silové elektřiny mohli vybírat jen velcí zákazníci, od roku 2006 to mohou udělat už všichni odběratelé včetně domácností. Protože elektrické rozvody zůstanou stejné, dosavadního distributora se zcela nezbavíte. I proto se cena elektřiny skládá ze dvou složek. Regulovaná část je určena místem připojení a připadne distributorovi. Zákazník ji může ovlivnit jen nepatrně: vhodnou volbou sazby a změnou velikosti jističe.

Druhou složkou ceny je platba za silovou elektřinu. Zde je prostor k úsporám nejvyšší. Koncoví odběratelé by proto měli sledovat, o kolik zdražila neregulovaná složka ceny, tedy ta část platby za elektřinu, kterou mohou volbou dodavatele ovlivnit.

Nejhůře jsou na tom letos ti, co za svého dodavatele zvolili společnost E. ON. Ta zvýšila domácnostem ceny silové elektřiny oproti loňským v průměru o 21,4 procenta. O něco méně rostla cena u Pražské energetiky, která silovou elektřinu dodává v průměru o 18,5 procenta dražší než loni. Skupina ČEZ zdražila neregulovanou část ceny v průměru o 11,2 procenta.

Co je potřeba udělat, pokud se rozhodnete ušetřit? Současnému dodavateli je potřeba doručit písemnou výpověď smlouvy a zároveň uzavřít smlouvu s dodavatelem novým. Ke změně však nedojde ihned, ale až po uplynutí výpovědní lhůty. Ta se pohybuje od jednoho do šesti měsíců. V případě, že provádíte změnu dodavatele poprvé a nemáte dosud uzavřenu smlouvu o připojení, je potřeba se stávajícím distributorem příslušnou smlouvu uzavřít.

To, zda se vám přechod k jiné společnosti opravdu vyplatí, si můžete předem snadno spočítat. Cenové nabídky lze snadno provést na stránkách Energetického regulačního úřadu (www.eru.cz), kde také naleznete podrobný kalkulátor.

Fixace? Jen u neregulované části ceny Pokud se obáváte růstu cen elektřiny i v příštím roce, můžete si cenu elektřiny pro rok 2010 zmrazit. Nabídku fixace cen chystají největší dodavatelé elektřiny. V případě, že využijete nabídky společnosti ČEZ, zaplatíte příští rok za silovou elektřinu o čtyři procenta méně než letos.

Zda bude celková platba za elektřinu nižší než letos, však nelze v tuto chvíli říci. Fixace se týká, stejně jako u ostatních společností, jen neregulované části ceny. Otázkou také je, zda se vůbec fixace cen elektřiny zákazníkům vyplatí. Pokud dojde k poklesu cen elektřiny, což je vzhledem k vývoji na komoditních trzích docela pravděpodobné, dvouletá fixace se v konečném důsledku nemusí vyplatit.

***

Jak se bránit vysokým cenám

Již čtvrtým rokem má drobný spotřebitel možnost vybrat si svého dodavatele elektřiny. Změna dodavatele je přitom bezplatná. Elektrické rozvody však zůstávají stejné. Není proto možné se dosavadního distributora zcela zbavit. I proto se cena elektřiny skládá ze dvou složek. Regulovaná část je určena místem připojení a připadne distributorovi. Zákazník ji může ovlivnit jen nepatrně. Druhou složkou ceny je platba za silovou elektřinu. Zde je prostor k úsporám nejvyšší.

Elektřina V letošním roce poměrně výrazně zdraží elektřina pro domácnosti. ČEZ a Pražská energetika zvednou ceny v průměru zhruba o 10 procent. Společnost E. ON, která dodává elektřinu především na jihu Čech a Moravy, zdraží až o 16,5 procenta.

Pitná voda Loni se v Česku platilo za vodu v průměru 56 korun. Letos ke zdražení dochází ve většině měst ČR. Nárůst cen vodného a stočného se pohybuje od 6 do 13 procent. S výjimkou Prahy. Rada hlavního města rozhodla, že se cenou vody hýbat letos nebude.

Plyn a teplo Ceny zemního plynu se od ledna nenavyšují, a na jaře se dokonce očekává pokles. Naopak většina tepláren své klienty nepotěší. Nárůst dosáhne v průměru deseti procent.

Nájemné Regulované nájmy porostou. V mnohých městech až o 30 procent. V Praze dokonce v průměru přibližně o 46 procent.

Graf

Vývoj cen ropy v USD za barel

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...