21. srpna 2019 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Elektrokoloběžky firmy Lime budou v pražských ulicích sbírat cargo kola, nahradí ‚neekologické‘ dodávky

Nová cargo kola určená pro svoz eletrokoloběžek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová cargo kola určená pro svoz eletrokoloběžek. | foto: Lime

Praha Americká bikesharingová společnost Lime, provozující charakteristické elektrokoloběžky v Praze, přichází s novinkou. Chce do sběru koloběžek v centru města zapojit cargo kola. Má jít o ekologičtější způsob, jak koloběžky nabíjet.

Eletrická cargo kola, tedy kola, která jsou stavěná na převoz těžších věcí, uvezou až 10 koloběžek.   Kola na převoz koloběžek budou používat pochůzkáři – patroleři, kteří mají na starost jejich sběr. Mimo to se věnují v ulicích osvětě a mají připomínat uživatelům koloběžek pravidla bezpečné jízdy s ohledem na všechny ostatní účastníky provozu.

Elektrokoloběžky.
Nová cargo kola určená pro svoz eletrokoloběžek.

„Dosud redistribuci koloběžek v užším centru města zajišťovali patroleři vlastními silami, v případě potřeby přesunu většího objemu koloběžek využívali pomoc řidiče dodávky,“ řekl Lidovkám.cz Michal Marek z agentury FYI Prague, která komunikuje za společnost Lime.

„Zefektivňujeme dobíjení koloběžek, pracujeme na napájení našich koloběžek 100% obnovitelnou energií a zdokonalujeme systém oprav, díky čemuž se nám daří významně prodlužovat životnost našich produktů,“ uvedl v tiskové zprávě provozní manažer Lime Ondřej Široký.

Zavedení cargo kol společnost konzultovala i se zástupci města. „Již od našeho vstupu do Prahy jsme v neustálém kontaktu s Magistrátem i se zástupci jednotlivých městských částí a jejich dopravními odbory,“ sdělil Marek. „Cargo kola jsou obecně vnímána jako ekologický prostředek, který je velice vhodný k pohybu v centru města a velmi pozitivně se k nim staví třeba i magistrátní projekt Čistou stopou Prahou zaměřený právě na udržitelnou dopravu ve městě,“ doplnil.

Společnost oznámila nové opatření jen pár dní nato, co byly zveřejněny výsledky ankety Prahy 2 o elekrokoloběžkách. Radnice Prahy 2 vyhlásila anketu prostřednictvím radničního měsíčníku Noviny Prahy 2. Z celkových 396 hlasů jich bylo proti koloběžkám 306. Oficiálně tam však elektrokoloběžky jezdit nemohou. Podle Širokého vyjádření pro web Pražský patriot je to jediná městská část, která koloběžky zakázala. Zeleno-bílá vozítka se v jejích ulicích ale stále objevují, upozornila radnice městské části.

Původem kalifornská Lime začala službu provozovat loni v září. Připojila se tak k dalším bikesharingovým společnostem jako Rekola, Velonet nebo HomePort. Firmy se dohodly v memorandu s hlavním městem, že chtějí přispívat k zlepšení mobility obyvatel a návštěvníků Prahy, a zároveň zlepšit kvalitu životního prostředí.

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč