Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elektronické faktury ušetří firmám miliardy

Česko

Elektronické faktury místo papírových začnou ve velkém podnikatelé využívat zřejmě už za rok. Významní poskytovatelé informačních systémů se totiž dohodli na jejich jednotném formátu.

PRAHA České společnosti zabývající se ekonomickým softwarem se dohodly na sjednocené podobě takzvané elektronické fakturace. Podnikatelé, kteří využívají účetní program od jedné z firem ze Sdružení pro informační společnost (například ABRA, Asseco, Cígler Software, SAP, Microsoft, Gordic a další), si tak budou moci vyměňovat místo papírových faktur elektronické v novém, jednotném formátu ISDOC.

Konec papírových faktur není daleko. „Firmy plánují integraci nového formátu od podzimních verzí svého softwaru,“ řekl šéf společnosti ABRA Petr Kuchař.

Společnosti mají dobrý důvod ke změně: „Podle zprávy Evropské komise z letošního ledna může využívání elektronické fakturace pro podnikatele uspořit v příštích pěti letech firmám až osmnáct miliard eur. Pro Česko by to tak znamenalo přibližně tříaž čtyřmiliardovou roční úsporu,“ upozornil Kuchař.

Změny čekají i státní správu Ministerstvo vnitra hodlá prosadit elektronickou fakturaci i u státní správy. Plánuje iniciovat změnu zákona o veřejných zakázkách, kterým by elektronickou fakturaci u tendrů vypisovaných státem přikázali.

„Chceme i povinnost státu využívat elektronickou fakturaci, i když zatím jsme pouze ve fázi diskuse,“ řekl náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

Elektronické faktury budou muset být podepsány elektronickým podpisem. Tato povinnost odpadne zřejmě v roce 2012, kdy podle nové směrnice Evropské unie nebude nadále vyžadován elektronický podpis ani souhlas druhé strany s vystavením elektronické faktury.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...