21. února 2014 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Elektronické recepty nakonec od roku 2015 povinné nebudou

Lékař (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Elektronické recepty, které měly být od roku 2015 povinné a nahradit dosavadní papírové recepty, fungovat nezačnou. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce tuto povinnost zcela zrušit nebo alespoň účinnost zákona o několik let odsunout. Řekl to Mladé frontě Dnes (MfD).

"Já jsem vůbec nepochopil, co to vlastně má přinést. Kromě toho, že Státní ústav pro kontrolu léčiv by si jistě zdůvodnil, proč si má vybudovat poměrně robustní a drahý informační systém," řekl deníku ministr. Ústav na zajištění provozu systému vypsal zakázku na 120 milionů korun. Podle Němečka se ale systém nedá ani v termínu připravit.

Novelu zákona o léčivech, která povinnost psát elektronické recepty od příštího roku pro lékaře a lékárníky zavádí, podepsal loni v březnu tehdejší prezident Václav Klaus. Elektronický recept ovšem mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let. Drtivá většina receptů je přesto stále papírová.

Němeček si myslí, že kromě náhrady papíru počítačovými daty nemá elektronický recept žádné jiné výhody. Už dnes se podle něj například u lékové úřadu shromažďují data o tom, jaké léky pacient dostal, jen se prý nevyužívají.

Předkladatelé z řad tehdejší koalice si loni od povinných elektronických receptů slibovali úspory až dvě miliardy korun ročně. Měli podle nich také zmizet falešné recepty.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.