Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elektronický striptýz

Česko

Ústavní soud zatrhl preventivní fízlování

Ústavní soudci včera zrušili povinnost operátorů uchovávat o veškeré elektronické komunikaci tzv. technická data. Rozhodnutí dokládá, do jaké míry zákonodárci jdou na ruku lenosti policie a dalších represivních orgánů, protože zpochybňuje nejen preventivní fízlování veškerého obyvatelstva, ale i nadužívání těchto dat represivním aparátem. Soud nad rámec stížnosti poukazuje na neústavnost dalších pasáží zákona ošetřujících použití těchto technických dat represivními orgány. Nevinnost sbíraných dat je samozřejmě chimérou, protože v nálezu můžeme o „provozních a lokalizačních údajích“ číst: „Lze v jejich kombinaci sestavit detailní informace o společenské nebo politické příslušnosti, jakož i o osobních zálibách, sklonech nebo slabostech jednotlivých osob“. Ústavnímu soudu se též nelíbilo, že tyto údaje jsou pro represivní složky státu takřka volně k dispozici: „Možnost použití uchovávaných údajů... není zákonodárcem nijak vázána na důvodné podezření ze spáchání závažného trestného činu, stejně jako není upravena povinnost orgánů činných v trestním řízení o této skutečnosti dotčenou (sledovanou) osobu, byť i následně informovat.“

Zákonodárci byli přímo vybídnuti, aby upravili „odposlechové“ zákony, a zároveň nepřímo kritizováni za to, že návrh zákona byl představován jako další novela reagující na povinnost ČR přijmout další evropskou směrnici. Přičemž konečná právní úprava jde daleko nad rámec požadavků Unie.

Představu, že nejlépe a nejbezpečněji se žije s Velkým bratrem za zády, s některými zákonodárci nesdílí ani Ústavní soud, jen by se měl někdo pokusit vysvětlit tuhle problematiku lidem, kteří momentálně vládnou, třeba panu Johnovi.

Autor: