Eliáš načal čtvrtfinále gólem

Český útočník ve službách New Jersey Devils přispěl k výhře nad Carolinou

NEW YORK Český hokejista Patrik Eliáš přispěl v úvodním zápase čtvrtfinále Východní konference jedním gólem k vítězství New Jersey 4:1 nad Carolinou.

Třebíčský rodák zvyšoval ve 32. minutě na 3:0 střelou z vrcholu levého kruhu pro vhazování a korunoval nadvládu Devils, kteří v zápase přestříleli soupeře 39:19.

„Určitě se budou snažit do druhého utkání vymyslet něco nového,“ podotkl brankář Devils Martin Brodeur, který v zápase zastavil 18 střel soupeře. „Konečně jsme hráli dobře v obraně. Velký rozdíl ve srovnání s loňským play off,“ liboval si kanadský gólman.

K prvnímu gólu Devils pomohl chybou brankář Caroliny Cam Ward, jehož přihrávku zachytil Mike Mottau a dopravil puk do branky. Na obránce New Jersey pak navázali ve druhé části Parise s Eliášem. O třiadvacátou nulu v play off Brodeura připravil v 50. minutě Ray Whitney.

„Víme, že musíme hrát lépe. Určitě umíme více, než jsme předvedli,“ zdůraznil hostující útočník Matt Cullen. Do zápasu nenaskočili Robert Holík z New Jersey ani František Kaberle z Caroliny.

V repríze loňského finále Východní konference zvítězil Pittsburgh nad Philadelphií 4:1 a ujal se v sérii vedení 1:0. Oba hvězdní útočníci Jevgenij Malkin i Sidney Crosby se podíleli brankou a asistencí na úspěchu Penguins. „Je to důležitá výhra. Ne kvůli loňské sérii, ale protože jsme letošní play off dobře odstartovali,“ uvedl Crosby. Hokejisté Washingtonu nevyužili výhodu domácího utkání a podlehli New Yorku Rangers 3:4. Hráče z hlavního města USA sice dostal v přesilovce do vedení 1:0 český útočník Tomáš Fleischmann, ale hosté třemi góly v prostřední třetině skóre otočili. Rozhodující zásah zaznamenal Brandon Dubinsky, který v 52. minutě definitivně strhnul výhru na stranu Rangers.

New York má v sérii výhodu na brankářském postu, což potvrdil hned první zápas. Zatímco brankář Rangers Henrik Lundqvist vychytal 32 střel soupeře, tak jeho protějšek Jose Theodore inkasoval 4 góly ze 17 střel. „Nepodržel nás, když jsme to potřebovali,“ přiznal kouč Washingtonu Bruce Boudreau.

Vjediném utkání Západní konference udolali hokejisté Vancouveru na svém ledě St. Louis 2:1 a v sérii vedou 1:0 na zápasy. Gólem a asistencí se o výhru zasloužil Daniel Sedin.

1. kolo play off, Východní konference - 1. zápasy: Washington - NY Rangers 3:4 (27. FLEISCHMANN, 40. Vik. Kozlov, 42. Sjomin -28. Gomez, 37. Antropov, 39. Näslund, 52. Dubinsky), Pittsburgh - Philadelphia 4:1 (5. Crosby, 22. Kennedy, 47. Malkin, 51. Eaton - 56. Gagne), New Jersey - Carolina 4:1 (17. Mottau, 21. Parise, 32. ELIÁŠ, 50. Langenbrunner - 50. Ray Whitney). Západní konference - 1. zápas: Vancouver - St. Louis 2:1 (11. D. Sedin, 26. Salo - 39. Boyes).