Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Elitní policisté offline. Na chodbě stojí frontu na počítač s internetem

Česko

  6:00
PRAHA - Je to paradoxní situace. Detektivové protikorupční policie vyšetřující sofistikované ekonomické zločiny nemají po ruce dnes již samozřejmou věc: připojení k internetu. Řadoví policisté elitního útvaru sídlícího v Dlážděné ulici mají podle informací serveru Lidovky.cz k dispozici jediný on-line počítač na chodbě budovy, známé mimo jiné tím, že se tam odehrály výslechy Marka Dalíka v kauze Pandur nebo Davida Ratha.

O počítač s připojením k internetu se musejí policisté na chodbě střídat. foto: Koláž Lidovky.cz,  Šimon,  Lidové noviny

Přístup na internet potřebují detektivové pracující ve čtyřpatrovém secesním domě poblíž Masarykova nádraží k celé řadě drobností, třeba k nahlížení do obchodního rejstříku. Počítač na chodbě je však často obsazený, a tak místo čekání ve frontě míří policisté do internetové kavárny hned vedle.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přicházejí sice v civilu, takže je těžké odhadnout, kolik jich je, ale ano, je to pravda, chodí sem," potvrdila serveru Lidovky.cz obsluha. Vytíženost přístroje na chodbě připojeného k síti dosvědčují i advokáti, kteří jej míjejí, když jdou zaplatit za kopírování stránek ze spisu. Jeden z nich to ostatně serveru Lidovky.cz potvrdil. "Všiml jsem si ho tam," přiznal.

Nedostatek počítačů připojených k síti připustil i mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej, situace ale podle něj není zdaleka tak alarmující. "Skutečně řešíme zlepšení stavu internetového připojení v tomto objektu, kdy na věci stále pracujeme. Rozhodně není pravdou, že by v Dlážděné byl k internetu připojen jen jeden počítač. Těchto připojení je několik. Nelze tedy říci, že by stav připojení v této budově byl nějak kritický," reagoval Ibehej na dotaz serveru Lidovky.cz.

Policejní budova v Dlážděné ulici.

S připojením k síti se policie potýká dlouhodobě, před dvěma lety si na to například stěžovali kriminalisté bojující proti internetové kriminalitě. Stejně jako kolegům z protikorupčního útvaru se většina z nich v práci na síť nedostala a pokud ano, připojení bylo zoufale pomalé. Server iDNES.cz tehdy uvedl, že například na kriminálce v Liberci jsou na 80 lidí k dispozici pouze dva počítače, navíc s přenosovou rychlostí od 128 do 512 kbps, která byla typická spíše pro konec 90. let minulého století.