Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Elvis kus od Přimdy

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Ani kdyby se nějakému našemu velevýznamnému politikovi narodila nemanželská čtyřčata nebo Slavia včera vyhrála na hřišti Ajaxu 3:0, nezabránilo by mi to, abych nezmínil dnešní výročí, jež říká, že před třiceti lety zemřel Elvis Presley.

Já vím, že už o něm bylo všechno napsáno. Přesto chci připomenout tu etapu jeho života, kdy nám byl geograficky nejblíž, když sloužil v západním Německu. Ledacos z ní totiž vyplynulo.

Vzhledem k natáčení filmu King Creole měl nejslavnější vojín americké armády sice dvouměsíční odklad, ale pak i on musel rukovat, třebaže úpěnlivé ctitelky psaly do Bílého domu paní Eisenhowerové, aby dostal modrou knížku. V březnu 1958 zprvu nastoupil do přijímače v Arkansasu a v Texasu, který zřejmě nebyl tvrdý, spíš ve stylu Vodňanského: „Vojín Presley, vojín Presley má na bráně návštěvu!“ Při prvním opušťáku nahrál za červnový víkend v Nashvillu pět písní. Matka Gladys ale vzápětí onemocněla těžkým jaterním zánětem a zesnula 14. srpna.

Teprve 1. října 1958 se dostal na základnu ve Friedbergu u Frankfurtu. Jak fešácká to byla vojna, říká fakt, že třiadvacetiletý svobodník, zařazený jako řidič džípu, si najal dům v Bad Nauheimu, kam přestěhoval tátu, babičku a pár kamarádů. Ačkoliv v činné službě, nezmizel z hitparád a singl A Big Hunk O’Love ji vedl v srpnu 1959 dva týdny. Zároveň se seznámil se čtrnáctiletou Priscillou, nevlastní dcerou armádního leteckého kapitána. Za osm let si ji v Las Vegas vezme, přesně po devíti měsících se jim narodí Lisa Marie, jež se časem na dvacet měsíců provdá za Michaela Jacksona a na stejnou dobu za Nicholase Cage.

Od začátku listopadu strávil šest týdnů na manévrech v Grafenwöhru poblíž našich hranic, necelých sto kilometrů od Přimdy. Koncem ledna se tamtéž účastnil operace Winter Shield. 1. března byl propuštěn v hodnosti seržanta.

Střih. Do Elvisova azylu v Gracelandu se pokusí v dubnu 1976 vniknout přes plot fanoušek a když ho ochranka odvádí, marně se hájí tím, že se fakt jmenuje Bruce Springsteen. Živo je před domem i později, kdy ho chce navštívit zhulený Jerry Lee Lewis s pistolí a je zatčen. Nic proti Gagarinovi a zprávě TASSu. Skoro celý svět však zanechá hovorů až onoho 16. srpna 1977. Bdělé Rudé právo ovšem pro jistotu o Elvisově úmrtí nikdy nepřinese ani řádku, neboť první stránky plní důležitější věci. Jako že na žňový pokos čeká 46 procent plochy kvůli nepříznivému počasí.

Pohřbili ho do mauzolea v Memphisu vedle matky a po dvou měsících těla radši převezli jinam, protože je tři nekrofilní šílenci chtěli ukrást. Ani po smrti neměl klid a nikdy ho nenalezne, neboť prvními nahrávkami nezvratně změnil a ovlivnil nejen vývoj populární hudby, ale též základní životní postoje milionů mladých lidí, zejména na východní polokouli, kteří v něm našli symbol umělecké jedinečnosti a svobody. Co se sebou a ze sebe udělal posléze, za to si může sám.

Byť nás od něj v Německu tehdy fyzicky dělila taková vzdálenost a železná opona, Elvisův duch tu přece vždycky byl, je a bude.

Klid nikdy nenalezne, neboť prvními nahrávkami nezvratně ovlivnil základní životní postoje milionů mladých lidí, zejména na východní polokouli

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!