23. března 2015 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Homolce končí účetní Bialešová. S Dbalým podepsala smlouvu na 159 milionů

Nemocnice Na Homolce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice Na Homolce | foto: MAFRA - DAN MATERNA

Nejvlivnější postava Nemocnice Na Homolce končí. Vedení nemocnice se v pondělí dohodlo na ukončení spolupráce s účetní Emilií Bialešovou, která Na Homolce působila téměř dvě dekády. V roce 2008 v éře exředitele Vladimíra Dbalého se špitálem podepsala dohodu na účetní a právní služby za 159 milionů korun.

„Dnešním podpisovým aktem došlo k ukončení spolupráce se společností Holte s.r.o., která zajišťovala dodávku účetních, ekonomických a dalších služeb Nemocnici Na Homolce, a to i prostřednictvím společnosti Bialešová s.r.o.,“ sdělila webu Lidovky.cz Martina Vápeníková, mluvčí nemocnice. Dodala, že Bialešová končí i ve funkci jednatelky dceřiné společnosti nemocnice Holte s.r.o.

Podle jejího vyjádření se tím naplňuje scénář, podle nějž by si od dubna měla nemocnice s dvěma tisíci zaměstnanci a zhruba třímilardovým obratem měla vést účetnictví sama.

Dbalý - diář

„Několikrát jsme v uplynulém období čelili dotazům, zda nepostupujeme příliš pomalu. Já se ale naopak domnívám, že přesun účetnictví probíhá nejrychleji, jak je to možné. Když jsem se svým týmem před půl rokem do nemocnice přišel, neexistoval tu plnohodnotný ekonomický úsek a většina ekonomických agend byla outsourcována,“ komentoval dohodu ředitel nemocnice Ivan Oliva, který je ve funkci od loňského října.

Nemocnice čelila kritice za neprůhledné toky peněz přes dceřiné společnosti Holte Medical a.s. a Holte s.r.o. Hospodaření nechal v minulosti prověřit exministr zdravotnictví Martin Holcát. Výsledky auditu ukázaly, že nemocnice obcházela přes dceřiné společnosti zákon o zadávání veřejných zakázek. V důsledku toho bylo neefektivně vynaloženo až 300 milionů korun.

O Bialešovou se intenzivně zajímá policie. Ta v rámci razie loni v létě obvinila šéfa nemocnice Dbalého a další tři osoby. Viní je v souvislosti se zakázkou na nákup gamanože a digitalizaci chorobopisů. V sídle účetní firmy Bialešová s.r.o. Na Praze 4 tehdy sbírala loni listinné důkazy. Mezi obviněnými však Bialešová neskončila.

Na ukončení spolupráce s účetní a její firmou v minulosti marně apelovali poslanci kontrolního výboru. „Ve své pozici měla a má dokonalé informace o pohybech finančních toků v mateřské firmě i v jejích dceřiných firmách. Nové vedení nemocnice paní Bialešovou ve strukturách ponechává oficiálně proto, že proces zavedení standardního účetnictví nemocnice bude chvíli trvat. Velmi pravděpodobně však také proto, že zřejmě ví o všem, co se v nemocnici dělo a kdo se na hospodaření dceřiných firem přiživoval,“ řek LN minulý týden Ludvík Hovorka, poslanec KDU-ČSL.

Martin Shabu