Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
3. července 2014 11:55, aktualizováno  14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

EMS podala žalobu na Prahu. Požaduje po ní 40 milionů

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto |

PRAHA Společnost eMoneyServices (EMS), která vlastní práva na kartu opencard, podala žalobu na hlavní město Prahu. Jejím prostřednictvím se dožaduje zaplacení dluhu zhruba 40 milionů korun. Druhá žaloba míří na dopravní podnik kvůli nesplaceným dluhům ve výši více než 30 milionů korun. Informaci potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

"Ano, žaloba byla podána, žádné další informace poskytovat nebudeme," potvrdila Puci.

EMS se údajně prostřednictvím žaloby chce na Praze domoci zaplacení dluhu ve výši 40,2 milionu korun. Jde o dluh za licence na karty, které již Praha odebrala a používá. Další žaloba se pak týká dopravního podniku. Podle dříve zveřejněných informací EMS požaduje zaplacení více než 30 milionů korun za užívání licencí a rovněž bezdůvodné obohacení. Praha i DPP dluhy uznávají, neoprávněné obohacení však odmítly.

ČTĚTE TAKÉ:

DPP ani Praha se nechtěly k žalobě zatím vyjadřovat. "Mohu potvrdit, že DPP je o podání této žaloby informován. V tuto chvíli čekáme, až se naši právní zástupci seznámí s obsahem spisu. Více v tuto chvíli případ nebudeme komentovat," uvedl mluvčí DPP Jiří Štábl. Stejné vyjádření poskytla i mluvčí magistrátu Petra Hrubá. "Ještě jsme žalobu neviděli, naši právníci se s ním budou teprve seznamovat," řekla.

Společnost EMS již v minulosti zaslala Praze i dopravnímu podniku předžalobní upomínky, v nichž se zaplacení dluhu domáhala. Podání žaloby nyní nechce nijak komentovat. "Nebudeme naše právní kroky komentovat," sdělil mluvčí firmy Martin Opatrný.

Vyčleněných 27 milionů

Praha a vlastník autorských práv EMS vedou už několik týdnů ostré debaty ohledně dalšího fungování opencard. Vedení města se pokouší práva k systému koupit a provozovat jej samo. Na podmínkách případného obchodu ale dosud obě strany shodu najít nedokázaly.

Praha již v červnu vyčlenila na nákup 50 000 nových licencí a zaplacení dluhu za 250 000 karet 27 milionů korun. Záměr schválili radní a nyní musí být podle zákona umístěn na úřední desce. 

Co bude s opencard dál, zatím nikdo neřekl. Město vyjednává s možnými partnery, mimo jiné s plzeňským dopravním podnikem, Českými drahami a Českou poštou o spolupráci.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...