PRAHA Smršť legislativních změn z posledních měsíců zajistí, že další velké solární elektrárny v Česku již nevyrostou. Investoři v oboru zelené energie proto znovu objevují větrné turbíny, které byly v loňském roce na okraji zájmu.
Nové projekty připravuje i skupina ČEZ. Její „zelená“ dceřiná společnost ČEZ Obnovitelné zdroje předložila Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje dva nové záměry, umístěné v podhůří Orlických hor. První projekt u obce Liberk zahrnuje čtyři větrné elektrárny, druhý počítá se dvěma větrníky u Bohdašína.
Investor oba záměry již delší dobu plánoval a připravoval. „Zmiňované projekty u Liberka a Bohdašína odstartovala společnost ČEZ Obnovitelné zdroje již v průběhu roku 2008. Po souhlasném stanovisku obce a zpracování všech odborných posudků byl nyní projekt standardně postoupen do řízení o posuzování vlivu na životní prostředí,“ dodává mluvčí ČEZ Martin Schreier.
Firmy chystají desítky nových větrníků Skupina ČEZ v současnosti provozuje na českém území pouze čtyři moderní větrné elektrárny – dvě u Litomyšle a dvě u Věžnice na Vysočině. Nejedná se o vlastní projekty, větrníky v obou zmíněných lokalitách ČEZ získal odkupem od původních investorů.
Větrná energie v Česku zaujala také další známé energetické skupiny. Například RWE zastoupená dceřinou firmou AFE Bohemia loni získala souhlas Plzeňského kraje k výstavbě celkem 18 větrných turbín. Ve fázi posuzování je dalších osm, které mají stát poblíž Boru na Tachovsku.
Ještě větší ambice má Energetický a průmyslový holding, za kterým stojí investiční skupiny PPF a J&T. Ten si oblíbil Krušné hory, kde chystá hned dva velké projekty. První má vyrůst u Moldavy, druhý u přehradní nádrže Přísečnice. V každé z uvedených lokalit má vyrůst až 25 větrných turbín.
Na Krušnohoří se soustředí také skupina REN Power CZ, kterou vlastní bývalí spolumajitelé skupiny Czech Coal Petr Pudil a Vasil Bobela. K původním dvěma větrníkům u Petrovic skupina loni v srpnu přikoupila dva další, nacházející se u Krupky na Teplicku.
Porfolio REN Power se může v letošním roce dál rozšířit. „V současné době probíhá posuzování několika zajímavých projektů v České republice i v zahraničí. Orealizaci žádného nového záměru zatím rozhodnuto nebylo,“ zmínil mediální zástupce skupiny Vít Kurfürst.
Tempo, kterým v Česku přibývají nové větrné elektrárny, loni výrazně zpomalilo. Investoři stihli realizovat pouze pět projektů, které zahrnují 11 větrných turbín o celkovém výkonu 22,7 megawattu. O rok dříve byl přírůstek podstatně větší – 23 větrníků a výkon přes 43 megawattů.
Na loňském výsledku se nejvíc podílela německá společnost Wintus podnikatele Karla Schlechta. Té se podařilo vystavět a zprovoznit šest větrných elektráren u Jindřichovic a Vrbic v Karlovarském kraji. Všechny loni dokončené větrníky se nacházejí v Karlovarském nebo Ústeckém kraji.
Investoři si stěžují na nízkou výkupní cenu Zájem o investování do větrné energetiky snižuje jak poměrně nízko nastavená cena, tak i komplikace se schvalováním projektů. Ty často narážejí na silný odpor místních obyvatel a vedení obcí i krajů. Celý schvalovací proces v praxi zabere až sedm let. Živelný rozvoj jako v případě solárních panelů proto není reálný.
Nastavené výkupní ceny větrné elektřiny jsou nižší než v případě jiných obnovitelných zdrojů. „Aktuální výkupní cena je na hranici rentability. Proto je podle našeho názoru pro udržení rozumného rozvoje nutné zvýšit výkupní cenu pro větrné elektrárny o 15 až 20 procent,“ uvedl mluvčí EPH Martin Maňák.
***
Solární boom snížil zájem o vítr
Loni dokončené větrné elektrárny
lokalita počet vrtulí vlastník
Jindřichovice-Stará (Sokolovsko) 4 Wintus (SRN)
Horní Částkov (Sokolovsko) 2 Green Recycling Machines
Vrbice (Karlovarsko) 2 Wintus (SRN)
Habartice u Krupky (Teplicko) 2 REN Power CZ
Boží Dar (Karlovarsko) 1 Benoco
Nárůst výkonu větrných elektráren v Česku
Komentář k tématu čtěte na straně 10