Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Entropie, atrofie mánie aneb jak to nezvládnout

Česko

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK Vtiskovém sále Rady EU v Bruselu – té budovy, která v českém prostředí zdomácněla díky Entropě – prodávají takové sendviče. Půlka bílé gumové bagety, uvnitř dvě průsvitná kolečka salámu nebo sýr, který začne v krku dřít a dusit, náznak másla, jeden unavený list salátu. Zhruba do sedmé večer sendviče nikdo nejí, protože se to prostě nedá. Když se ale jednání v radě protahuje a člověk musí zůstat přikovaný k židli a k počítači hluboko za horizont osmé hodiny, plastikové sendviče stoupnou na piedestalu; jiné jídlo totiž po ruce není. Momentu, kdy z chladicího boxu zmizí i poslední zmačkaný kus, se říká Zoufalství. Zoufalství v tom nejširším smyslu. Zpravidla to totiž signalizuje, že se schůzka opravdu protahuje a hrozí noční šichta, že novinářský bar brzy zavře, že Belgičani nedodali další jídlo.

Chvíle Zoufalství přišla teď v pondělí. Zmizel poslední sendvič a okolo plošiny pod Entropou pořád nikdo, byť se blížila jedenáctá večer. České předsednictví se rozhodlo převézt novináře, kteří tu čekali na zahalení bulharské části plastiky, a operaci provedlo s vyloučením veřejnosti ve 3.16 v noci. Čas je znám přesný, protože v té chvíli kameraman České televize, který akci natáčel zvenku přes skleněné dveře rady – aby vůbec nějaké záběry byly –, rozeslal ostatním SMS s informací, že to začalo. Dost zoufalá akce.

Sendvičová kletba se ale přelila i do druhého dne, na včerejšek. Na Entropě přibyl kus černé látky, informační Sahara ovšem pokračovala. České zastoupení při unii, přes zájem domácích i zahraničních médií, mlčelo jak zařezané. Nebylo možné zjistit, proč zahalili turecký záchod potajmu v noci – výjimečně nešlo o bulharské přání, nebylo možné zjistit, proč se rozhodli pro zakrytí, a ne odstranění kritizovaného dílu, nebylo možné nic. Mluvčí pro kulturu vzkázal po SMS, že toho má moc.

Bez reakce tak zůstal i závěrečný bulharský vztek, který celé anabázi nasadil korunu: totiž že černá barva látky byla špatně zvolená. Bulharská mluvčí v Bruselu si postěžovala bulharským novinářům, že to vypadá moc pohřebně, že rozhodně černou barvu nechtěli, a vůbec – kdoví jestli to Češi nakonec neudělali Bulharům naschvál.

První kapitola příběhu Entropa začala mystifikací a pokračovala sypáním si popela na hlavu. Teď končí českým úprkem za závěs a bulharskými výkřiky do tmy, nad jejichž racionalitou si jde jen ťukat na čelo. No ještě že je rok kreativity a inovací a další rozšíření na východ hned tak nebude.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...