Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Číslo R dál roste, už je na hodnotě 1,34. PES zůstal na hodnotě 81 bodů, sedmý den se nachází v pětce

Antigenní testování na covid. foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA - Epidemický index PES zůstal na hodnotě 81 bodů. Sedmý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží v pátém, nejvyšším stupni pohotovosti. Dál roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, které je nyní 1,34. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se zhoršují i další ukazatele, z nich se hodnota indexu vypočítává.
  7:32aktualizováno  7:53

Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá nejpřísnějšímu stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Pět dní bylo 76 bodů ze sta, poslední dva dny má hodnotu 81. Země se ale dosud řídí opatřeními, která odpovídají mírnějšímu čtvrtému. Na pátý stupeň Česko přejde po vánočních svátcích v neděli 27. prosince a podle vlády v něm zůstane minimálně do 10. ledna.

Antigenní testování na covid.
Domovy pro seniory obdržely rychlotesty na koronavirus a okamžitě začaly s...

Na pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je k dnešku v Královéhradeckém kraji, který má 90 bodů ze sta. Nejvíc krajů - šest - má skóre 81 bodů.

Ve středu se ve srovnání s předchozím dnem zhoršila epidemická situace u všech čtyř ukazatelů ovlivňujících hodnotu indexu PES, zatím ale ne tolik, aby to vedlo ke zvýšení indexu PES. Vedle reprodukčního čísla vzrostl i podíl pozitivních testů za posledních sedm dní, který dosáhl téměř 29 procent. Vývoj epidemie v ČR se hodnotí ještě podle počtu nových případů a nákazy seniorů.

Od 27. prosince v Česku kvůli nepříznivému vývoji nemoci zpřísní opatření. Znovu se uzavřou provozovny služeb, prodávat se budou jen základní potřeby. Zákaz nočního vycházení bude už od 21:00, setkávání lidí mimo vlastní domácnost se omezí na dvě osoby. Tato opatření budou platit nejméně do 10. ledna. Kabinet se předtím sejde a vyhodnotí, zda budou dál potřebné. Nejméně do 22. ledna potrvá nouzový stav.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!