Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za neděli přibylo 820 nových případů, počet mrtvých od března přesáhl 29 tisíc. Tempo ale výrazně zpomaluje

Covid 19

  8:03aktualizováno  9:16
Praha - Testy v neděli potvrdily 820 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. září, tedy za posledních 32 týdnů. Od začátku epidemie nového koronaviru loni v březnu zemřelo v Česku přes 29.000 lidí, u kterých byl covid prokázaný. Rychlost šíření epidemie v posledních týdnech klesá, stejně jako počty úmrtí. Minulý týden ale také mírně zpomalilo očkování proti covidu. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

ilustrační snímek foto: ČTK

Za necelých 14 měsíců od prvního prokázaného případu onemocnění covid-19 zemřelo v Česko 29 002 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. Poslední tisíc mrtvých přibylo za 15 dní, předtím to bylo osm dní.

Od začátku letošního roku zemřelo s covidem přes 17 tisíc lidí. Nejtragičtějším měsícem byl březen, kdy se počet úmrtí blížil 6000. Za duben zatím ministerstvo registruje 2160 případů.

V posledních týdnech také klesá počet nově odhalených případů infekce. Tuto neděli jich bylo v mezitýdenním srovnání o 13 méně. Za celý minulý týden testy potvrdily 17 448 případů, téměř o pětinu méně než v týdnu od 12. do 18. dubna.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, v neděli stouplo z 0,83 na 0,88. Je to jeho nejvyšší hodnota za posledních 11 dní. Dále se však drží pod zlomovou hodnotou jedna, jejíž překročení by znamenalo zrychlování šíření epidemie.

Nemocí covid-19 se dosud prokazatelně nakazilo 1,6 milionu obyvatel Česka. Nejrychleji se v současnosti nákaza šíří na Vsetínsku a na Prachaticku. Za posledních sedm dní tam přibylo 322, respektive 318 případů na 100 tisíc obyvatel. Téměř 305 nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden zaznamenali hygienici na Zlínsku.

Laboratoře v neděli provedly celkem 49 500 antigenních a PCR testů na koronavirus, v mezitýdenním srovnání o zhruba 12 500 méně. Hlášení o provedených testech ale mají určité zpoždění, takže počet za neděli může ještě stoupnout, a to i výrazně.

Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, byl v neděli 0,31 procenta, stejně jako o týden dřív. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl na 7,55 procenta z necelých šesti procent před týdnem. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde v neděli v mezitýdenním srovnání zvýšil z 10,6 a 13,5 procenta. 

Odběrové místo na antigenní testy je k dispozici v kinosále městského...
Zlínsko poráží covid. Co za úspěchem stojí, je pro experty záhadou, pomoci...

Spolu s klesajícím denními přírůstky nově nakažených se zmírňuje tlak na zdravotnická zařízení v Česku. V neděli bylo v nemocnicích 3098 pacientů s covidem, o 953 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných tak je nejnižší od poloviny října.

Příznivá je i statistika pacientů s covidem, kteří jsou v těžkém stavu. V neděli jich bylo necelých 700, nejméně od Vánoc.

V celém Česku bylo k dnešnímu ráno volných téměř 30 procent standardních nemocničních lůžek s kyslíkem z celkových 22 686. Pro covidové pacienty jich bylo vyhrazených 2115. Ze čtvrtiny jsou neobsazená lůžka s umělou plicní ventilací. K dispozici jich je 610, z toho 324 pro pacienty s koronavirem. 

Zdravotníci v Česku aplikovali v neděli 17 644 dávek očkování proti covidu, což byl počet srovnatelný se stejným dnem o týden dříve. Za celý minulý týden bylo naočkováno necelých 344 300 dávek, o 7,5 procenta méně než o týden dříve.

Od začátku očkování koncem prosince loňského roku bylo v Česku podáno 2 822 491 dávek vakcíny. Zhruba tři čtvrtiny připadají na očkovací látku od firem Pfizer/BioNTech. Plně naočkovaných proti onemocnění covid-19 je 945 820 lidí.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat