Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za neděli přibylo 820 nových případů, počet mrtvých od března přesáhl 29 tisíc. Tempo ale výrazně zpomaluje

ilustrační snímek foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Testy v neděli potvrdily 820 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. září, tedy za posledních 32 týdnů. Od začátku epidemie nového koronaviru loni v březnu zemřelo v Česku přes 29.000 lidí, u kterých byl covid prokázaný. Rychlost šíření epidemie v posledních týdnech klesá, stejně jako počty úmrtí. Minulý týden ale také mírně zpomalilo očkování proti covidu. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.
  8:03aktualizováno  9:16

Za necelých 14 měsíců od prvního prokázaného případu onemocnění covid-19 zemřelo v Česko 29 002 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. Poslední tisíc mrtvých přibylo za 15 dní, předtím to bylo osm dní.

Od začátku letošního roku zemřelo s covidem přes 17 tisíc lidí. Nejtragičtějším měsícem byl březen, kdy se počet úmrtí blížil 6000. Za duben zatím ministerstvo registruje 2160 případů.

V posledních týdnech také klesá počet nově odhalených případů infekce. Tuto neděli jich bylo v mezitýdenním srovnání o 13 méně. Za celý minulý týden testy potvrdily 17 448 případů, téměř o pětinu méně než v týdnu od 12. do 18. dubna.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, v neděli stouplo z 0,83 na 0,88. Je to jeho nejvyšší hodnota za posledních 11 dní. Dále se však drží pod zlomovou hodnotou jedna, jejíž překročení by znamenalo zrychlování šíření epidemie.

Nemocí covid-19 se dosud prokazatelně nakazilo 1,6 milionu obyvatel Česka. Nejrychleji se v současnosti nákaza šíří na Vsetínsku a na Prachaticku. Za posledních sedm dní tam přibylo 322, respektive 318 případů na 100 tisíc obyvatel. Téměř 305 nových případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden zaznamenali hygienici na Zlínsku.

Laboratoře v neděli provedly celkem 49 500 antigenních a PCR testů na koronavirus, v mezitýdenním srovnání o zhruba 12 500 méně. Hlášení o provedených testech ale mají určité zpoždění, takže počet za neděli může ještě stoupnout, a to i výrazně.

Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, byl v neděli 0,31 procenta, stejně jako o týden dřív. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl na 7,55 procenta z necelých šesti procent před týdnem. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde v neděli v mezitýdenním srovnání zvýšil z 10,6 a 13,5 procenta. 

Odběrové místo na antigenní testy je k dispozici v kinosále městského...
Zlínsko poráží covid. Co za úspěchem stojí, je pro experty záhadou, pomoci...

Spolu s klesajícím denními přírůstky nově nakažených se zmírňuje tlak na zdravotnická zařízení v Česku. V neděli bylo v nemocnicích 3098 pacientů s covidem, o 953 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných tak je nejnižší od poloviny října.

Příznivá je i statistika pacientů s covidem, kteří jsou v těžkém stavu. V neděli jich bylo necelých 700, nejméně od Vánoc.

V celém Česku bylo k dnešnímu ráno volných téměř 30 procent standardních nemocničních lůžek s kyslíkem z celkových 22 686. Pro covidové pacienty jich bylo vyhrazených 2115. Ze čtvrtiny jsou neobsazená lůžka s umělou plicní ventilací. K dispozici jich je 610, z toho 324 pro pacienty s koronavirem. 

Zdravotníci v Česku aplikovali v neděli 17 644 dávek očkování proti covidu, což byl počet srovnatelný se stejným dnem o týden dříve. Za celý minulý týden bylo naočkováno necelých 344 300 dávek, o 7,5 procenta méně než o týden dříve.

Od začátku očkování koncem prosince loňského roku bylo v Česku podáno 2 822 491 dávek vakcíny. Zhruba tři čtvrtiny připadají na očkovací látku od firem Pfizer/BioNTech. Plně naočkovaných proti onemocnění covid-19 je 945 820 lidí.

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...