Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Epidemie kosí české soudy všech stupňů. Na home office ale posílají méně zaměstnanců, než by mohly

Vrchní soud v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní soud v Praze | foto: Wikimedia Commons

Praha Navzdory vládním opatřením a ohrožení činnosti je na home office méně zaměstnanců soudů, než by mohlo. Někteří předsedové rizika šíření nákazy na pracovišti stále ignorují a nutí své podřízené docházet na pracoviště.

Příklady táhnou, a nejen ve filmu z válečného roku 1939, ale i letos v době koronavirové krize. Příkladem ostatním by měly jít v první řadě státní instituce, což platí zvláště pro justici. Serveru Lidovky.cz se dostalo upozornění, že Okresní soud v Olomouci si příliš neláme hlavu s opatřením vlády, jež „nařizuje zaměstnavatelům využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště“, tedy na home office.

„Na home office jsou jen soudci, ostatní pracují za zpřísněných hygienických podmínek,“ sdělil pro Lidovky.cz lakonicky předseda Okresního soudu v Olomouci Bronislav Beran. Ostatní dva soudy ve městě – Vrchní soud a olomoucká pobočka Krajského soudu Ostrava – přitom zaměstnance na home office odeslaly.

„Předseda Vrchního soudu v Olomouci přijal opatření, kterým zaměstnancům umožnil v co největší míře práci z domu. Týká se to soudců, asistentů soudců, vyšších soudních úřednic a správy soudu. Pokud jde o ostatní zaměstnance, u nichž není práce z domu možná, byla přijata opatření k omezení kontaktů mezi jednotlivými zaměstnanci například tím, že jsou rozmístěni v kancelářích po jedné osobě a že je v maximální možné míře využívána elektronická komunikace při práci,“ potvrdil pro Lidovky.cz mluvčí soudu Stanislav Cik.

Účinnou prevencí je home office

Nařízení vlády týkající se home office je účinné od 28. října a přišlo v době masově se šířící koronavirové nákazy, kterou se kabinet snaží různými opatřeními zpomalit. Home office má v současné době smysl i proto, že pracoviště představují nejčastější místa, kde se lidé nakazili, takže opatrnost je namístě.

Svědčí o tom i nedávné příklady z oblasti justice. Podle informací na portálu Česká justice s nákazou soudců bojují či bojovaly téměř všechny soudy v České republice. Covid-19 v minulých dnech zcela ochromil Okresní soud v Ústí nad Labem, jenž musel být navzdory přísným hygienickým opatřením uzavřen poté, co se zde nakazilo třicet zaměstnanců včetně soudců a další desítky jsou v karanténě.

Kromě vlády uložilo orgánům veřejné moci, mezi něž patří i soudy, omezení činnosti na nezbytně nutné agendy i ministerstvo spravedlnosti. Ostatní agendy mají být vykonávány v rozsahu, který neohrozí „opatření nutná k ochraně zdraví státních zaměstnanců, zaměstnanců a dalších úředních osob“.

Podle vyjádření Soudcovské unie je určitě správné co nejvíce využívat home office, avšak s ohledem na to, že musí být zajištěný řádný chod soudů. Rozhodně nedoporučuje plošný přístup k odročování či naopak neodročování jednání. „Omezení přítomnosti na pracovišti nesmí mít vliv na soudní jednání, plynulé vyřizování přidělených věcí a chod správy soudu,“ doplnil za Vrchní soud v Olomouci Cik.

Její slova potvrdila advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. „Podstata většiny soudních řízení probíhá při jednání v jednací síni. Procesní předpisy jsou postaveny na zásadách přímosti, bezprostřednosti, ústnosti a veřejnosti jednání a jen výjimečně se jedná neveřejně. Justice má proto jen dvě možnosti: konat jednání za maximálního dodržení ochranných epidemiologických doporučení, nebo jednání nekonat a počkat, až nouzový stav skončí,“ řekla pro Lidovky.cz a dodala, že v první koronavirové vlně probíhala jen jednání, jež měla dopad na omezení svobody, například na řízení obviněných ve vazbě nebo ve výkonu trestu, ostatní věci byly odročeny a proběhly až po skončení nouzového stavu.

Soudci, zejména ti na soudech vyšších stupňů, jsou zvyklí pracovat z domova i bez nouzového stavu. „Podstatná část práce soudce spočívá ve studiu spisu, přípravě a vyhotovení rozhodnutí, to vše je možné z domova. Soudci mohou využívat dálkového připojení k pracovnímu počítači, díky němu mohou i doma pracovat s informačními systémy a databázemi, které ke své práci potřebují,“ popsala Zemanová. Problémy podle jejích slov nastávají jen v situacích, kdy neexistuje elektronický spis, což se děje třeba při odvolacím řízení, a soudci tak musejí často objemné spisy převážet mezi svým pracovištěm a domovem. „Takový krok ovšem výrazně zasáhne do práv účastníků a způsobí posléze zahlcení soudů nebo průtahy v rozhodování a extrémní zátěž soudu,“ upozornila Kovářová.V praxi platí, že čím vyšší stupeň soudu, tím větší možnost práce z domova. „Soudy prvního stupně často nemohou bez osobní přítomnosti účastníků řízení činit úkony či rozhodnout, naopak na obou nejvyšších soudech jsou ústní jednání pouze mimořádná a soudci těchto soudů mohou z domova pracovat ve velkém rozsahu,“ sdělila pro Lidovky.cz soudkyně Městského soudu v Praze a donedávna prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Z domova lze třeba přepisovat protokoly z jednání

Oproti soudcům jsou na tom z hlediska home office hůře ostatní zaměstnanci soudů. Z domova tak nemají možnost pracovat například pracovníci podatelny. Naopak jiní administrativní zaměstnanci mohou na dálku upravovat písemnosti, anonymizovat dokumenty nebo přepisovat protokoly z jednání.

Problém je v tom, že ne všichni zaměstnanci mají služební notebooky či možnost vzdáleného přístupu do interních soudních databází a rejstříků z vlastního počítače. „Otázky home office a vzdáleného přístupu jsou v kompetenci jednotlivých předsedů soudů a předpokládáme, že budou záviset i na konkrétních organizačních a technických podmínkách jednotlivých soudů,“ sdělila pro Lidovky.cz Andrea Šlechtová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...