Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Epidemie nadále slábne. Testy ve čtvrtek potvrdily 190 případů covidu, před týdnem jich bylo přes 400

Zlínsko poráží covid. Co za úspěchem stojí, je pro experty záhadou, pomoci mohlo zvládnuté trasování. foto: ČTK

Praha - V Česku epidemie dál slábne, ve čtvrtek testy na koronavirus potvrdily 190 nových případů, před týdnem to bylo přes 400. Oproti středě je nárůst nižší zhruba o 60 případů. Dál klesá také incidenční číslo, na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů méně než 16 nakažených. Nejvyšší je dál v Jihočeském a Libereckém kraji s 28 případy. Z okresů zůstává situace nejhorší na Českokrumlovsku, kde na 100 000 obyvatel za poslední týden činí 64 nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
  8:05aktualizováno  10:45

Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se v Česku dostaly téměř na 17 000. Nyní jsou ve všední dny na úrovni z poloviny loňského srpna. V tomto týdnu laboratoře od pondělí do čtvrtka odhalily 1120 případů, v minulém to bylo ve stejném období 1763 a v předminulém 2399. Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevili první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu potvrzených případů nákazy.

Rozhodnutí ministerstva komplikuje očkovaní u praktiků. Často musejí své pacienty přemlouvat

Podobně ubývá také počet úmrtí s potvrzenou nákazou. Zhruba dva týdny se denní počet zemřelých s onemocněním covid-19 drží pod deseti, v březnu přitom za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí. Od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví 30 219 zemřelých s covidem. Ze zemí Evropské unie je nyní Česko s 13 mrtvými na milion obyvatel za dva týdny na 16. místě. Nejhůře je na tom v tomto ohledu Řecko s 47 mrtvých na milion obyvatel za 14 dní. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Indická mutace se na Novoborsku potvrdila u pěti lidí. Nové případy ale přibývají jen ojediněle

V Česku se dál snižuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. K dnešku kleslo na 16, o den dříve činilo po revizi 18. Z krajů je dál nejvyšší v Jihočeském a Libereckém kraji. Na jihu Čech kleslo na 28 z předchozích 37 a na severu Čech byl pokles nižší - z 28 na 27. Z okresů připadá nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dnů na Českokrumlovsku, a to 64. Následuje Prachaticko s 57 případy, Klatovsko s 56 a Českobudějovicko se 44 nakaženými.

Očkovaných eviduje ministerstvo za čtvrtek téměř 90 000, což je v mezitýdenním srovnání zhruba o 25 000 méně. Některá očkovací místa hlásí ale počty později, po revizi tak denní počty očkovaných ještě většinou stoupnou. Například za středu ministerstvo původně hlásilo kolem 95 000 očkovaných, dnes je v aktuálních datech za středu téměř 109 000 očkovaných. Od začátku vakcinace aplikovali zdravotníci v Česku 6 303 694 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. U většiny používaných vakcín jsou k plnému naočkování potřeba dvě dávky, dokončené očkování má 1 968 315 lidí, tedy 18,4 % z 10,7 milionu obyvatel Česka. Ode dneška se mohou k očkování proti koronaviru v Česku registrovat lidé, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území ČR nebo Evropské unie a dlouhodobě v Česku pobývají.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat