28. dubna 2017 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Epidemii spalniček v Moravskoslezském kraji se zatím nepodařilo zastavit

Lékař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Epidemii spalniček v Moravskoslezském kraji se stále nedaří zastavit. Od minulého pátku hygienici evidují dalších devět případů. Celkem tak bylo spalničkami v kraji nakaženo už 78 lidí, mezi nimi 12 zdravotnických pracovníků. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje.

„Osmašedesát případů onemocnění spalničkami bylo laboratorně potvrzeno, dále je hlášeno deset klinických případů,“ uvedla krajská hygienička Helena Šebáková. Nejhůře je na tom stále Ostrava, kde onemocnělo již 61 lidí, spalničky se v regionu zatím nerozšířily pouze na Bruntálsko. Nejvíce nakažených je mezi lidmi staršími 30 let, v této věkové kategorii onemocnělo 31 lidí. Mezi dětmi pak spalničky nejčastěji postihly ty do jednoho roku, jich onemocnělo 17.

Loni bylo v celém Česku podle údajů Státního zdravotního ústavu evidováno jen sedm případů spalniček. Mimořádně velký počet nemocných byl v Česku v roce 2014, kdy bylo zaznamenáno 222 případů, nejvíce od roku 2000. Tehdy to zapříčinily spalničky dovezené z Indie. Úmrtí na spalničky nebylo dle dostupných statistických údajů v Česku zaznamenáno od roku 1980. U dospělých má ale onemocnění závažnější průběh a častější jsou komplikace.

Spalničky jsou vysoce infekční nemoc, která se šíří kapénkami. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím.

Čtvrtý až pátý den je pak patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Onemocnění se může komplikovat zápalem plic, zánětem středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánětem mozku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz