20. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lobbista Rittig si pořídil hrobku mezi velikány. Vedle Erbena a Tyrše

Rodinná hrobka Ivo Rittiga se nachází přímo vedle hrobu Karla Jaromíra Erbena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinná hrobka Ivo Rittiga se nachází přímo vedle hrobu Karla Jaromíra Erbena. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Obývá vilu na pražských Vinohradech, byl dlouholetým rezidentem Monaka a nyní se podle všeho pomalu přesouvá do Dubaje. Tolik veřejně známá fakta o Ivo Rittigovi. Jenže lobbista zřejmě myslí i na to, co bude po smrti. Pořídil si totiž kaplovou hrobku, a to hned vedle hrobu spisovatele Karla Jaromíra Erbena.

Lobbista Ivo Rittig si vždy uměl vybrat dobré místo k životu. Jeho útočiště na pražských Vinohradech tvoří rozsáhlý komplex prvorepublikových vil, tenisový kurt, tělocvična, krytý bazén či zahradní domek. Luxusu si užívá i ve své monacké rezidenci, a k tomu všemu vlastní s manželkou tři apartmány v Dubaji. A zdá se, že v dobrou společnost doufá i po smrti.

Hrobka Rittigovy rodiny se totiž nachází na pražských Olšanských hřbitovech, kde leží řada významných českých osobností.

Erben, Tyrš, Fügner a ... Rittig

„Málokterý hrob má v sobě tolik historie jako právě ten, který vévodí této části Olšan. Rodinné propojení významných osobností pak přináší i zajímavé propojení profesí: na jednom místě odpočívá archivář, spisovatel, historik, pedagog i lékař...,“ upozorňuje informační cedule v páté části Olšanského hřbitova. Odpočívá tady totiž například spisovatel a básník Karel Jaromír Erben. A hned vlevo od jeho hrobu se tyčí okázalá pohřební kaple v gotickém stylu, jejíž nápis hlásá: Rodina Rittigova a Pavelkova.

Rodinná hrobní kaple Ivo Rittiga.

„Určitě nebude komentovat hroby,“ vzkázal Rittigův obhájce David Michal s tím, že jeho klient se v této věci nebude vyjadřovat. Informaci o kapličce nicméně nevyvrátil. Konkrétnější nechtěl být ani ředitel pražských hřbitovů Martin Červený. „Je mi líto, ale ke konkrétním osobám se vyjadřovat nemůžeme,“ uvedl. Že se skutečně jedná o Rittigovu hrobku, serveru Lidovky.cz ale potvrdil dobře informovaný zdroj.

Přitom spisovatel Erben není jediná významný osobnost, kdo s Rittigovou hrobkou sousedí. Ve středu náměstí se tyčí majestátní pomník zakladatele Sokola Miroslava Tyrše a jeho následovníka a zetě Jindřicha Fügnera. Stojí tam už od roku 1869. Také ředitel Červený přiznal, že se na Olšanech jedná o skutečně významnou lokalitu. „Je to náměstí, kde jsou opravdu zajímavé osobnosti. Tyrš a Fügner jsou zřejmě nejznámější.“

Hrobka rodiny lobbisty Ivo Rittiga se nachází hned na náměstí u pomníku...

Ostatně i kaple, kterou má nyní Rittig v nájmu, má zajímavou historii. Hrobka má na sobě vytesané označení 155 až 159. Podle publikace Jeronyma Lány s názvem Olšanské hřbitovy původně patřila advokátovi Václavu Wankovi (česky Vaňkovi) z Rodlova, který v letech 1848 až 1861 působil jako pražský purkmistr a poté poslanec Českého zemského sněmu. Wanka byl po své smrti ještě povýšen do šlechtického stavu. Jeho příbuzný, německý univerzitní profesor filosofie Oskar Wanka, má vedle Rittigovy hrobky své místo dodnes.

Ivo Rittig

Ivo Rittig, pražský politický podnikatel, který figuruje hned v několika korupčních kauzách.

 • Kauza Oleo Chemical - jde o petrochemickou společnost, kde policie šetří hned několik větví. Jedna z nich se týká dodávky bionafty do pražského dopravního podniku, Oleo Chemical přitom pracovala s karibskou firmou Cokeville Assets, která má blízko právě k Rittigovi.
 • LIDOVKY.CZ: Důkazy k Oleu: Odposlechy, naštvaný účetní a křik s pláčem u Rittigových právníků

 • Kauza Nagyová - také jedna z větví kolem bývalé šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové (dnes Nečasové) se týká Ivo Rittiga. Obžaloba viní čtveřici lidí z úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Jde právě o Janu Nagyovou, Ivo Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindru a advokáta Davida Michala. Nagyová údajně utajené informace předávala právě Rittigovi.
 • LIDOVKY.CZ: Obžalobu na Rittiga a Nagyovou v kauze BIS musíme tajit. Jinak jim ublížíme

 • Kauza předražených jízdenek - podle Nadačního fondu proti korupci přicházelo na Rittigův účet desítky milionů korun, a to právě z pražského dopravního podniku. Jízdenky Praze dodávala společnost Neograph, která měla uzavřenou smlouvu s Cokeville Assets, a za zprostředkování smlouvy měla z každého lístku obdržet 17 haléřů. Ty měly násldně jít právě Rittigovi.

 • Kauza zakázek pro dopravní podnik - zatím nejnovější obvinění Rittiga kvůli praní špinavých peněz v souvislosti se zakázkami na sms jízdenky a m-peněženky, prodej kuponů a tisk papírových jízdenek. Mezi celkem 14 obviněnými je například i bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák a jeho matka.
 • LIDOVKY.CZ: Policie obvinila kvůli DPP 14 lidí. V čele organizované skupiny měl stát Rittig s Dvořákem

Tím ale výčet osobností v blízkém sousedství zdaleka nekončí. Vlevo má náhrobek další neméně zajímavý klan - rodina Myšákova. Po známém cukráři Františku Myšákovi se jmenuje také dům ve Vodičkově ulici, kde před nástupem do vězení úřadoval pražský kmotr Roman Janoušek. 

Kaplové hroby pro šlechtu

Olšanské hřbitovy, kde je pohřbeno až dva miliony lidí, se podobnými kaplovými hrobkami, kterou se nyní pyšní také Ivo Rittig, vyznačuje. Pořizovala si je zpravidla honorace jako šlechtici či továrníci, kteří si mohli dovolit zaplatit nájem hrobky navždy, popřípadě na padesát či sto let.

„V některých případech už tato lhůta uplynula, hrobka propadla do majetku města a my máme oprávnění s ní nakládat, ale jsou i sporné případy. Pokud byl například nájem navždy, ale hrobka je evidentně opuštěná, musíme se postarat, aby nedocházelo k dalšímu poškozování či ohrožení někoho. Děláme si také právní analýzu vztahů, jestli třeba existují potomci, ale výzvu posíláme zpravidla na už neexistující adresy, často kamsi do Vídně,“ vysvětlil ředitel Červený.

Olšanské hřbitovy

 • Olšanské hřbitovy jsou největším pražským pohřebištěm, tvoří je dvanáct hřbitovů.
 • Nachází se zde 25 tisíc hrobek, 200 kaplových hrobek, 65 tisíc hrobů, 20 tisíc uren a šest kolumbárií.
 • Ze slavných osobností je zde pohřben například student Jan Palach, básník Viktor Dyk, Jan Kollár či Pavel Jozef Šafařík, komunistický prezident Klement Gottwald, Jan Werich s Jiřím Voskovcem, hokejista Ivan Hlinka nebo Vladimír Menšík.
  Zdroj: Wikipedia

I přes podobné případy ale není těžké pohřební kapli na Olšanech získat. „Je to finančně nákladné. Znalecký odhad podobné stavby, která bude ve špatném technickém stavu, se pohybuje kolem půl milionu korun, velké náklady jdou na rekonstrukci,“ uvedl Červený s tím, že rekonstrukce těchto staveb často probíhá ve spolupráci s restaurátorem, kdy se obnovuje například i zlacení. „Jsou to částky, které převyšují milion korun,“ dodal.

Do ceny podobné kaplové hrobky se ovšem nepromítá, zdali je vedle Erbena, Fučíka či Sladkovského, v zapadlém koutu hřbitova či hned u cesty. „Finanční náklady jsou dvoje. Jednak koupě majetku, kdy se stáváte majitelem náhrobku či stavby. Druhým je nájemní vztah, kdy za užívání místa platíte nájemné. U velkých hrobek se platí na dvacet let, u hrobů na deset. U kaplových hrobek to může být i částka, která se blíží hranici sto tisíc korun,“ přiblížil Červený. Částka za pořízení i nájem hrobů je poté stejná, může se ale lišit mezi jednotlivými hřbitovy. Prodejní cenu ještě určuje také posudek soudního znalce.

Hrobka rodiny lobbisty Ivo Rittiga se nachází hned na náměstí u pomníku...
Rodinná hrobní kaple Ivo Rittiga.

„Tyto kaple si pořizují lidé, kteří na to mají, a snaží se zajistit si je na co nejdelší dobu. Chtějí to třeba i na padesát let, naše pravidla nám ale umožňují maximálně dvacet,“ dodal Červený.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz