Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Erdogan je terorista‘. Aktivisté narušili oslavy tureckého státního svátku v Praze

Turecký prezident Erdogan je podle aktivistů terorista. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Oslavy tureckého státního svátku v Česku pořádané ambasádou narušili ve večerních hodinách aktivisté z platformy Výbor pro obranu revoluce v Rojavě. Protestující před pražským hotelem International drželi transparent s nápisem Erdogan je terorista a mávali vlajkami kurdských milic YPG a YPJ.
  19:46

Turci v úterý slaví státní svátek Den republiky. Turecká republika byla totiž oficiálně vyhlášena 29. října 1923. Při této příležitosti uspořádalo turecké velvyslanectví oslavu v dejvickém hotelu International, na kterou dorazili americký velvyslanec v Česku Steve King nebo předseda Senátu Jaroslav Kubera. Mezi hosty se také objevili Livia Klausová, náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař nebo bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Václava Klause Jiří Weigl.

Na oslavu turecké ambasády přijel předseda Senátu Jaroslav Kubera.
Protest proti turecké invazi do Sýrie před pražským hotelem International, v...

Skupinka aktivistů se postavila před vchod dejvického hotelu okolo 18. hodiny. V rukou držela transparent s nápisem Erdogan je terorista, odkazující na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Protestující demonstrovali proti turecké invazi do Sýrie zaměřené proti Kurdům, která začala 9. října. 

„Nebudeme mlčky stát a přihlížet masakru, který právě probíhá. Jen široké a vytrvalé protiválečné hnutí zastaví tuto válku. Stejně, jako když lidé vyšli do ulic proti válce ve Vietnamu, nebo invazi do Iráku v roce 2003, musí se i nyní, tváří v tvář tureckému barbarství, ozvat lidské svědomí,“ píší aktivisté na webu rojava.info.

Turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali se během oslavy také rozloučil, protože mu v Česku končí pětiletý mandát. Předseda Senátu Kubera na akci podle informací LN řekl, že se „složitá situace na syrsko-turecké hranici“ vyřeší diplomatickou cestou. Zároveň také připomněl, že Turecko je spojencem v rámci NATO.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!