Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eskorta převezla Davida Ratha z Teplic do vazební věznice v Ruzyni

Česko

  11:28aktualizováno  14:21
Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath je nově ve výkonu trestu ve vazební věznici v pražské Ruzyni. Loni v říjnu přitom nastoupil do vazební věznice v Teplicích. Informaci LN potvrdily dva důvěryhodné zdroje z justice.

David Rath foto:  Petr Topič, MAFRA

Oficiálně se k přemístění muže, který si za korupci má odpykat sedmiletý trest, nechtěl nikdo vyjádřit. Představitelé věznice v Teplicích i v Ruzyni odkázali na tiskovou mluvčí Vězeňské služby Petru Kučerovou.

„Toto nemohu komentovat,“ uvedla jen na dotaz LN Kučerová.

Odpoledne potvrdil webu Česká justice informaci Rathův advokát Roman Jelínek s tím, že by s ním měl ve čtvrtek v Ruzyni proběhnout přijímací pohovor.

Soud zamítl návrh Ratha o zařazení do mírnějšího typu věznice. Dál nesmí pracovat jako lékař

Okolo Rathova umístění se přitom v minulosti vedly spory. Podle státního zastupitelství totiž věznice v Teplicích nesplňovala podmínky pro odsouzené do věznice s ostrahou s vysokým stupněm zabezpečení. Tento status získala až 1. ledna 2020, jak upozornil web iRozhlas.cz. Žalobcům vadilo i to, že měl Rath k dispozici zdravotní matraci a civilní svršky místo vězeňského oděvu. Vazební věznice v Ruzyni přitom splňuje nároky na střední i vysoký stupeň zabezpečení.

„Mohu potvrdit, že státní zástupce pověřený touto agendou vykonal v teplické věznici prověrku ve smyslu toho, zda Vězeňská služba dodržuje právní předpisy i ve vztahu k odsouzenému doktorovi Davidu Rathovi, a shledal tam pochybení,“ uvedla počátkem ledna v ČT Lenka Bradáčová, vrchní pražská žalobkyně.

„Není VIP vězeň“

Výtky ale okamžitě vyvracel šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Džíny podle jeho slov mohl Rath využívat v kroužcích, například při malování. „Odsouzený Rath není v žádném případě VIP vězněm, kterému by ředitel věznice nadržoval,“ ohradil se Dohnal. Reagoval tím na výtky po kontrole ze strany Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem v listopadu. Tamní žalobce kontroval podmínky v teplické vazební věznici. Doprovázela ho i zástupkyně od vrchní žalobkyně Bradáčové. Navštívili Rathovu celu.

Šéf věznice Dohnal na setkání s novináři hájil dočasný Rathův pobyt v teplické věznici tím, že jde o standardní postup, pokud si odsouzený zažádá o přeřazení do volnějšího typu věznice. „Pokud by byl převezen jinam, musel by se za několik týdnů vracet kvůli projednání před teplickým soudem. Rozhodnutí ředitele teplické věznice tedy bylo logické a legitimní. Postupujeme v souladu s předpisy,“ řekl Dohnal.

S Rathovou žádostí o přeřazení se musel vypořádat teplický okresní soud. Ten v polovině ledna vydal negativní stanovisko. „Návrhu odsouzeného nelze vyhovět. Soud dospěl k závěru, že nyní nejsou dány skutečnosti k přeřazení,“ uvedla tehdy předsedkyně soudního senátu Lucie Yakut. Rathovým pobytem za mřížemi se zabývá také ministerstvo spravedlnosti. 

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat