Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Estébák se musí zpovídat za bití disidenta Placáka z roku 1989

Archiv StB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archiv StB. | foto: Lidové noviny

PRAHA Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu začal stíhat někdejšího příslušníka StB Antonína Prchala. Trestní oznámení podal na jednašedesátiletého muže historik a někdejší disident Petr Placák.

Prchal a další tři estébáci Placáka podle jeho vzpomínek naložili 21. června 1989 na jedné z protivládních demonstrací do auta a odvezli jej do křivoklátských lesů. Mladý řidič podle Placáka pouze přihlížel. Další příslušník StB ho zezadu přidržoval a major Prchal s jiným estébákem ho mlátili.

'Jeden mě bil pěstmi, druhý kopal do hlavy'
"Když jsem upadl, bil mě Prchal pěstmi shora, zatímco Špringer mě několikrát kopl do hlavy," napsal Placák v roce 2007 ve své knize Fízl. Pak čtveřice Placákovi podle jeho vyprávění všechno sebrala a nechala jej v lese. Další bití následovalo příští den na StB v Bartolomějské ulici, kam si Placák přišel vyzvednout občanský průkaz.

Prchal je dnes advokát a v Benešově vlastní poradenskou bezpečnostní agenturu. LN ho zkontaktovaly, jakýkoliv podíl na bití Placáka ovšem odmítl. Disident si prý vše vymyslel.

Útok na veřejného činitele?
Pokud případ dospěje až k soudu, bude to mít Petr Placák těžké, samotné bití totiž uprostřed lesů pochopitelně nikdo neviděl. Někdejší disident přesto věří, že uspěje a případ neskončí v patu jako právě probíhající proces s komunistickým exposlancem Josefem Vondruškou, který měl podle svědků šikanovat vězněné politické vězně.

Svou víru opírá třeba o to, že jej hned prohlédl lékař a viděl, že má na těle pohmožděniny. A pak také o skutečnost, že okamžitě po incidentu podal na bicí komando trestní oznámení. Tehdejší úřady jej sice pochopitelně smetly ze stolu, dnes jde ovšem o důkaz, že si nevymýšlí. "Podat ho nebylo jen tak, lehce totiž mohlo skončit mým odsouzením za útok na veřejného činitele," vysvětluje Placák.

Více čtěte v pondělní příloze PRÁVO & JUSTICE

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...