Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srp kvůli StB v etické komisi nezasedne, premiér odmítl podepsat jeho jmenování

Česko

  12:46aktualizováno  13:23
PRAHA - Bývalý předseda Jazzové sekce Karel Srp se nepřidá k Etické komisi pro vyznamenávání aktivních odpůrců vůči komunismu, jeho jmenování odmítl podepsat premiér Bohuslav Sobotka. Důvodem je Srpova údajná spolupráce s StB. Vůči Srpovi se v úterý vymezila i samotná komise, podle níž pro členství nesplňuje zákonné podmínky.

Karel Srp má k prezidentu Zemanovi blízko, v roce 2013 od něj dostal Medaili Za Zásluhy. foto: MAFRA

Jsem si vědom toho, že pan Karel Srp udělal hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu, bohužel ale udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel STB. Proto nesplňuje zákonné předpoklady pro to, aby byl členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrhu kontrasignovat jeho členství nemohu vyhovět,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Etická komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu

Komise je nezávislým správním orgánem při úřadu vlády, který byl v roce 2011 zřízen zákonem o účastnících odboje a odporu proti komunismu.
Rozhoduje v případech, kdy se lidé odvolají proti rozhodnutí Ministerstva obrany o vydání či nevydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. „Etická komise tedy řeší případy hraniční a po věcné i právní stránce komplikované.“
Komise má 9 členů, po dvou členech volí a odvolává Poslanecká sněmovna, Senát, vláda, Rada Ústavu pro studium totalitních režimů a jednoho prezident.

Premiér sice Srpovi přiznává zásluhy z období působení Jazzové sekce během komunismu jako platformy pro neoficiální kulturu, ale jeho spolupráci s StB považuje s působením v komisi za neslučitelnou. Srp měl totiž v letech 1976 až 1983 spolupracovat s StB, jako důvěrník a agent s krycím jménem Hudebník údajně donášel na několik lidí z okruhu představitelů neoficiální kultury.

Srp rozhodnutí šéfa kabinetu přijal chladně, v reakci pro server Lidovky.cz se omezil na jedinou větu. „Neříkám tomu vůbec nic, je to věc pana Sobotky a nemám, co bych k tomu dodal,“ sdělil a na další otázky odmítl odpovídat. Už v pondělí na svém profilu na sociální síti Facebook avizoval, že ministerstvo vnitra požádal o lustrační osvědčení. Sám odmítá, že by se se Státní bezpečností zapletl.

Srpa odmítla i etická komise, do premiéra se pustil Ovčáček

Do premiéra už se kvůli jeho rozhodnutí pustil hradní mluvčí Jiří Ovčáček, Srpa totiž do komise nominoval prezident Miloš Zeman. „Karel Srp jednoznačně prokázal odvahu v době, kdy nebyla levná. Bohuslav Sobotka odvahu neprojevuje, jde za hlasem mediálního mainstreamu,“ napsal na svém účtu na sociální síti Twitter. Sobotka už prezidenta o svém kroku informoval.

Vyjádření Hradu

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana uvedl v prohlášení: „Prezident republiky považuje odmítnutí kontrasignace předsedou vlády za ubohé.“

Stejně jako předseda vlády se k Srpovi v úterý postavila i Etická komise, zakladatele Jazzové sekce nemá za spolehlivého. „Přijali jsme usnesení, kde jeho jmenování odmítáme,“ potvrdil serveru Lidovky.cz místopředseda komise Prokop Tomek. „Pana Srpa ve smyslu zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu považujeme za nespolehlivého, jeho jmenování je proto pro nás neslučitelné z důvodu důvěryhodnosti,“ dodal Tomek.

Komise o Srpovi jednala v úterý dopoledne, k jednoznačnému stanovisku dospěla za necelou hodinu. Pouze jeden z devíti členů komise se podle informací serveru Lidovky.cz při přijímání usnesení zdržel, ostatní ho podpořili (celé usnesení zde). „Pro důvěryhodnost etické komise u žadatelů o osvědčení a veteránů by to mohlo skutečně působit velmi negativním dojmem,“ vysvětlil odmítnutí Srpa místopřededa Tomek.

Karel Srp má k prezidentu Zemanovi blízko, v roce 2013 od něj dostal Medaili Za...
Karel Srp (s papírem v ruce) je zakladatelem Jazzové sekce, od roku 1981 ji...

Proti Srpovi se postavila i sama Jazzová sekce, badatel mluví o několika udávaných

V úterý ráno dali od Srpa ruce pryč i bývalí členové výboru Jazzové sekce, kteří se hlásí k jejímu původními odkazu. „Distancujeme se od jeho předběžného jmenování prezidentem Zemanem do Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu,“ stojí na webu Jazzové sekce. „Je to autenitcké vyjádření a vyjadřuje postoj v podstatě všech někdejších členů výboru a aktivistů kromě Karla Srpa a Josky Skalníka,“ sdělil serveru Lidovky.cz Tomáš Křivánek.

Zatímco Srp v roce 1989 navázal na činnost původní Jazzové sekce založením spolku Jazzová sekce – Artforum, jeho bývalí kolegové se k němu připojit odmítli. Naopak se věnují péči o odkaz původního uskupení. Mezi oběma stranami panují už několik let napjaté vztahy. „Připomínáme, že když jsme se rozhodli v roce 2015 zřízením webu www.jazzova-sekce.cz a putovní výstavy aktualizovat povědomí o práci někdejší Jazzové sekce, stupňoval své pomlouvání v internetovém prostředí a snažil se zasahovat proti naším aktivitám zákulisními zásahy, což vše je doložitelné,“ píše se na webu.

Badatel vyzývá kvůli Srpovi a StB premiéra, aby si vzpomněl na Chartu 77

Někdejší kolegové Srpa mají jeho údajné sepjetí s StB za jisté, stejně jako badatel a držitel osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu Miroslav Vodrážka. Badatel se v pátečním dopise premiéru Sobotkovi odkázal na řadu historických dokumentů, podle nich Srp donášel například na Jaroslava Hutku, Vladimíra Mertu, Ladislava Zajíčka, Miloše Čuříka, Pavla Turnovského či Jaroslava Neduhu. „Stručné ukázky z archivních spisů dokládají zároveň i závažnou skutečnost, že mnohé zprávy vedly StB k takzvaným rozkladným opatřením proti jmenovaným osobám, a tím je poškozovaly,“ uvedl badatel.

Srp a StB

Karel Srp měl se Státní bezpečností spolupracovat v letech 1976 až 1983. Městský soud v Praze v roce 2000 rozhodl, že ho StB evidovala neoprávněně. Přestože si ho někteří pracovníci StB při svědectví u soudu vybavili, nevzpomněli, zda byl jejich kolegou.
Srp jakoukoliv spolupráci u soudu odmítl. Znalecký posudek současně nebyl schopen určit, zda podpis na vázacím aktu (originál se nezachoval, jen tzv. mikrofiš) patří Srpovi.
Na druhou stranu rozhodnutí soudu přišlo dlouho předtím, než nový zákon v roce 2007 otevřel archivy Státní bezpečnosti. Podle badatele Miroslava Vodrážky z nich vyplývá, že Srp se se svými řídícími důstojníky sešel na 151 schůzkách.
Srp a jeho tehdejší kolegové z Jazzové sekce se po období údajné spolupráce s StB stali terčem represí režimu, po vykonstruovaném procesu v roce 1986 skončil Srp na 16 měsíců ve vězení.

Autor: