Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Etický kodex ANO. Kdo ho poruší, zaplatí 52 tisíc

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Hnutí ANO vstupuje do sněmovny jako nováček. Aby udrželo své poslance na uzdě, schválili si zákonodárci druhé největší partaje kodex. Jeho porušení se trestá pokutou ve výši jednoho poslaneckého platu. Hnutí věří, že si tak zajistí jednotu. Poslanci také musejí měsičně posílat část platu na chod klubu.

Minulý týden podepsali poslanci zvolení za hnutí ANO, jehož předsedou je podnikatel Andrej Babiš (Andrej Babiš je majitelem firmy Agrofert, pod niž spadá i společnost MAFRA, která vydává LN a server Lidovky.cz, pozn. red.) etický kodex, o kterém v sobotu informoval server Lidovky.cz. Kodex v pondělí přiblížil server Akutálně.cz.

Kodexem chce hnutí zajistit loajalitu svých poslanců a jednotné vystupování klubu ve sněmovně. "Poslanec se zavazuje při vědomí odpovědnosti vůči programu politického hnutí ANO 2011, že v průběhu jednoho volebního období nepřestoupí do jiného poslaneckého klubu," píše se v kodexu, který naleznete na stránkách hnutí. Kdo etický kodex poruší, přijde o jeden měsíční plat poslance, tedy o 52 tisíc.

Pokud by se poslanec ANO rozhodl hlasovat jinak, než jeho straničtí kolegové, měl by o tom informovat vedení klubu. "Usnese-li se klub na závazném jednotném hlasování, je poslanec povinen toto usnesení akceptovat, rozhodne-li se neakceptovat usnesení klubu, seznámí se svým postojem předsedu klubu."

Konec "blízkých" asistentů

Dále nesmí poslanec uzavřít smlouvu s osobou blízkou. Nemůže tak své příbuzné zaměstnávat jako asistenty nebo jim pronajímat poslanecké kanceláře. Jeho chování by nemělo upřednostnit jeho zájmy nebo zájmy osob jemu blízkých.

Každý poslanec musí navíc posílat peníze z náhrad na činnost klubu. "Poslanec se zavazuje poskytnout 7000,- Kč měsíčně z výdajů na odborné a administrativní práce na činnost odborných poradců celého klubu."

Kodex apeluje i na morálku a slušné chování. Jedná se o čtyři zásady - ochrana veřejného zájmu, otevřenosti, svědomitosti a dobrého jména Poslanecké sněmovny.

Andrej Babiš po vyjednávání jeho hnutí.

Andrej Babiš po vyjednávání jeho hnutí.

 "Poslanec svůj mandát vykonává v odpovědnosti a úctě k dobrému jménu Poslanecké sněmovny a klubu. Zdrží se, při plném zachování práva na kultivovanou kritiku, jakéhokoliv jednání,které by mohlo poškodit důstojnost Poslanecké sněmovny, klubu, jejích orgánů nebo jiných poslanců."

Zástupci ANO už před volbami připravili pro své kandidáty morální desatero. Slíbili v něm například, že politici ANO se vzdají imunity a do týdne od svého zvolení zveřejní soupis svého majetku. Desatero ale nepodepisovali, chtěli se tak odlišit od Věcí veřejných (VV).

VV pro své poslance v minulém volebním období připravila etický kodex. Kromě etického kodexu podepisovali poslanci VV i jakousi smlouvu o stranické poslušnosti, která je měla vázat až sedmimilionovou pokutou. Za porušování pak strana některé lidi vyloučila.

Etický kodex podobný ujednání hnutí ANO přijal po předminulých volbách poslanecký klub ČSSD. Kodex například uváděl, že sociálnědemokratičtí poslanci se budou při výkonu mandátu držet zásad veřejného zájmu, otevřenosti a svědomitosti. Kodex zakazoval poslancům zaměstnávat jako asistenty osoby blízké nebo si u nich pronajímat kancelář a obsahoval závazek proti přeběhlictví. Za přestoupení pravidel mohla sociálnědemokratickým poslanců hrozit pokuta do výše jednoho platu, šla by jako u hnutí ANO na dobročinné účely.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...