Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

EU dovolí USA přístup k účtům

Česko

Američané se v boji proti terorismu snaží získat přístup k nové databázi bankovních transakcí Evropanů. EU o podmínkách vyjednává.

BRUSEL/PRAHA Kontrola podezřelých bankovních aktivit občanů Evropské unie se zřejmě prodlouží na další roky. Evropská komise (EK) totiž začíná vyjednávat o obnovení dohody se Spojenými státy americkými, kde takovéto kontroly umožňují jejich antiteroristické zákony. Američtí úředníci mají právo podrobně zkoumat, co se děje na bankovních kontech Evropanů, již od roku 2007. V současnosti monitorují transakce, které má na starosti Swift, mezibankovní síť se sídlem v Belgii.

Členské země Evropské unie daly EK pravomoc vyjednat nové podmínky, za jakých se může existující smlouva prodloužit. Američané totiž žádají přístup i k nové evropské databázi, kterou Swift nyní spouští ve Švýcarsku. Americké ministerstvo financí přitom již má přístup k americké databázi této firmy.

Snaha zjistit, odkud jsou teroristické organizace financovány, se stala pro USA prioritou číslo jedna po teroristických útocích v září 2001. K tomuto účelu se skvěle hodí právě Swift. Ten totiž každý den zpracovává miliony transakcí mezi bankami a dalšími finančními institucemi. Má přístup a skladuje data zhruba osmi tisíc bank a je aktivní celkem ve 200 zemích.

Ochrana soukromí ohrožena Proti znovuobnovení dohody s Američany se již vyslovili někteří němečtí politici. Podle serveru BBC například křesťanský demokrat (CDU) Wolfgang Bosbach řekl, že jakákoli nová dohoda musí zaručit „dodržení ochrany dat a zajistit, že osobní data slušných lidí budou ihned vymazána“. Šéf liberálních svobodných demokratů Guido Westerwelle šel ještě dál. Požaduje totiž přímo zastavení jakýchkoli jednání vedoucích k dohodě o sdílení dat.

Evropští zelení Rebecca Harmsová a Daniel Cohn-Bendit zase obvinili evropské ministry zahraničních věcí, že obešli parlament.

Komisař pro spravedlnost Jacques Barrot se však podobným útokům brání. Podle něj vůbec nejde o to, dát Američanům volnou ruku v tom, jaká data a za jakých podmínek si budou vybírat. „Američtí úředníci budou mít i nadále dočasný přístup k relevantním datům pouze po právním prověření a pod přísným dohledem soudního systému,“ vysvětlil Barrot. Ten navíc považuje kontrolu finančních toků za velmi důležitý nástroj boje s teroristy. „V tuto chvíli by bylo velmi nebezpečné zastavit sledování a monitoring informačních toků,“ cituje Barrota agentura AP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!