Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

EU přispívá k válce, tvrdí Klausův vicekancléř Hájek

Petr Hájek při diskuzi na Univerzitě J. A. Komenského na téma Média nám (ne)vládnou v roce 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Hájek při diskuzi na Univerzitě J. A. Komenského na téma Média nám (ne)vládnou v roce 2010 | foto: archiv LN - Jindřich Mynařík

PRAHA Velmi tvrdě reagoval na včerejší rozhodnutí o udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii zástupce kancléře prezidenta republiky Petr Hájek. Ten v České televizi nejprve mluvil o hořkém smíchu Václava Klause nad udělením ceny, později mluvil dokonce o tom, že EU připravuje nepřátelství mezi národy, tedy základ války.

Podle Hájka je Evropská unie společenstvím nelegitimním, kde se "demokracie a svoboda choulí v koutku, podobně jako to bylo v režimech, které jsme zažili ve 20. století v Evropě."

Hájek uvedl, že udělení ceny Evropské unii bylo především pokrytectvím, protože EU přispívá k eskalaci napětí ve světě. "EU tím, že svobodu a demokracii deprimuje a ukrajuje z ní kousek po kousku, připravuje nepochybně nepřátelství mezi národy. A nepřátelství mezi národy je vždycky základ války," uvedl Hájek v telefonickém vstupu do vysílání.

O chvíli později vicekancléř tvrdil, že EU zvyšuje eskalaci na Blízkém východě tím, že posílá do pásma Gazy lodě. Politolog Jan Eichler na to opáčil, že lodě do pásma Gazy posílá Turecko, ale ne EU. Vicekancléř na to kontroval prohlášením, že je to jedno, protože Turecko je členem NATO a to je s EU propojené.

Přepis části rozhovoru ze Studia ČT24

Moderátor Daniel Takáč: V čem Evropa přispívá k eskalaci blízkovýchodního konfliktu?

Petr Hájek: Je to jednoduché. Jestliže se vysílají různé provokativní cesty, např. k izraelským břehům přijíždějí lodě, které chtějí proniknout do Gazy, a Evropa to naprosto nejen toleruje, ale i schvaluje. Jestliže nedokážeme jednoznačně říct, na čí straně v tomto konfliktu Evropa stojí, jestliže si lžeme ve svých zpravodajstvích o syrském konfliktu, kdy právě Sýrie je jedním ze stabilizátorů, a proto ji také Izrael tak málo odsuzuje, resp. tento konflikt. O všech těchto věcech si lžeme. A to už tu jednou bylo, ten režim, který připravoval válku ve jménu míru.

Jan Eichler: Ta loď, která tam jela, nebyla lodí Evropské unie, pane kancléři. Ta loď byla turecká, oni tam zabili několik tureckých občanů. Nesměšujme tedy věci, které spolu nesouvisí.

Petr Hájek: Turecko je členem NATO.

Jan Eichler: A teď se bavíme o NATO, nebo o EU, pane Hájku?

Petr Hájek: Já se domnívám, že NATO a EU spolu souvisí.

Jan Eichler: Tož to byste měl někam napsat.

Petr Hájek: Turecko je dlouholetým čekatelem na členství v Evropské unii. A já doufám, že se jím stane.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...